Kiedy uprawiać seks?

Kiedy najlepiej uprawiać sex, żeby ryzyko zajścia w ciążę było jak najmniejsze. Ile dni przed okresem bądź ile dni po?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Skuteczność antykoncepcji tak zwaną metodą kalendarzykową utrzymuje się w granicach 14-50/100 według indeksu Perla. Znaczy to, że wśród 100 kobiet stosujących tą metodę nawet połowa zaszła w ciążę. Należy więc rozważyć czy ograniczenie się do tego jednego sposobu jest właściwe.
Ogólnie przyjmuje się, że kobieta powinna unikać zbliżeń pomiędzy ósmym a dwudziestym pierwszym dniem cyklu. Zasada ta jednak jest zmienna u każdej kobiety, a na jej prawdziwość mają wpływ długość i regularność cyklu, sytuacje stresujące, przeciążenie pracą, współistniejące choroby i inne czynniki. Skuteczność wzrasta po dokładnej analizie regularności cykli w ostatnich sześciu miesiącach i na tej podstawie ustaleniu terminu dni płodnych.
Wśród antykoncepcji naturalnej największą skuteczność przynosi połączenie metody kalendarzykowej z metodą termiczną i śluzową.

Najskuteczniejszą metodą antykoncepcji jest przyjmowanie doustnych środków hormonalnych, których indeks Perla wacha się między 0,5-2,5/100. Wartość tego współczynnika dla prezerwatyw wynosi 5-12/100, ale plusem ich stosowania jest zapobieganie chorobom przenoszonym drogą płciową.
Pozdrawiam,