Kiedy wynik PSA będzie wiarygodny?

Witam! Przeczytałem na tym forum opinię lekarza, że leki roślinne zasadniczo nie wpływają na wynik PSA, ale jednocześnie na leku roślinnym Sterko jest napisane, że może fałszować wynik. Mam pytanie - jaka powinna być przerwa w przyjmowaniu tego leku przed badaniem PSA? Dziękuję za odpowiedź.

Witam!
Wskazany lek roślinny nie powinien wpłynąć znacznie (istotnie) na wynik, wydaje się, że może spowodować tylko niewielkie różnice w wiarygodności badania. Aby jednak uniknąć nawet takiego wpływu warto przed wykonaniem badania PSA odstawić lek na 1-2 tygodnie. W ciągu kilku dni przed oznaczeniem PSA warto również zachować wstrzemięźliwość seksualną. Wartość wyniku PSA należy zestawić z badaniem prostaty per rectum. Pozdrawiam serdecznie!