Kiedy występuje rumień wędrujący po ukąszeniu kleszcza?

Około 13 lat temu podczas spaceru w lesie zostałam ukąszona przez kleszcza. Zauważyłam go, pojechałam na pogotowie, gdzie lekarz go usunął. Przez 13 lat nie miałam żadnych objawów boreliozy, do niedawna. Niedawno na szyi zauważyłam rumień wędrujący. Byłam na badaniach i okazało się, że to rzeczywiście jest borelioza. Chciałabym zapytać, czy jest możliwe, żeby rumień wystąpił aż po tylu latach? Słyszałam, że zwykle pojawia się w okresie do miesiąca po ukąszeniu przez kleszcza. Czy może bardziej prawdopodobne jest, że rumień pojawił się na skutek ukąszenia przez kleszcza stosunkowo niedawno, tylko po prostu wcześniej tego nie zauważyłam.

Pilnie proszę o odpowiedź.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że rumień jest skutkiem niedawnego ukąszenia przez niezauważonego kleszcza.