Kiedy zacząć starania o dziecko po operacji laparoskopowej przydatków?

Witam, mam pytanie. 9 marca miałam przeprowadzony zabieg laparoskopii, usunięto mi dwukomorową torbiel jajnika. Teraz mam jeszcze szwy, które same się rozpuszczą, nie mam żadnych przykrych dolegliwości: bólu czy ciągnięcia szwów. Chcemy starać się z mężem o dziecko, ponieważ przed zabiegiem się nie udawało. Czy możemy już zacząć współżycie, czy jeszcze trzeba poczekać? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

W przypadku zmian torbielowatych jajników za skuteczną metodę profilaktyki ich nawrotów uznaje się jak najszybsze zajście w ciążę.

Przed podjęciem prób zajścia w ciążę zalecane jest badanie kontrolne u ginekologa, z badaniem usg, w celu oceny narządu rodnego i ewentualnych przeciwwskazań tymczasowych, tj. krwiak i inne. Najczęściej, jeśli nie ma żadnych dolegliwości i w badaniu nie stwierdza się nieprawidłowości, zaleca się próby zajścia w ciążę już w 3 miesiące po operacji.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.