Kilka torbieli w piersi - czy konieczne jest usunięcie operacyjne?

Rozpoznanie cytologiczne: Zagęszczona treść białkowa, makrofagi. Obraz cytologiczny zmiany łagodnej - torbieli. Proszę o interpretację tego wyniku oraz odpowiedź na pytanie poniżej. Mam kilka twardych torbieli na piersiach (3 dość duże), oprócz badanego w czasie biopsji. Czy powinnam usunąć operacyjnie twarde torbiele, czy można z nimi żyć?
ponad rok temu

Witam serdecznie,

torbiele piersi to zmiany łagodne, które nie zwiększają ryzyka zachorowania na raka piersi. Obraz biopsji wskazuje na torbiel.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak warto się zachować w Pani przypadku, konieczna jest znajomość Pani wieku, wywiadu rodzinnego (czy w rodzinie ktoś chorował na raka piersi) oraz obrazu piersi w USG, mammografii.

W przypadku niewielkich torbieli (do 1-2 cm), jeżeli nie sprawiają one dolegliwości bólowych, u młodej osoby można pozostawić je do obserwacji. Jeżeli torbiele są większe, powodują ucisk tkanek, deformację piersi lub jej bolesność. Wtedy można zastanowić się albo nad ich usunięciem chirurgicznym, albo opróżnieniu za pomocą nakłucia (tak jak w biopsji cienkoigłowej).

Decyzję proszę omówić ze swoim lekarzem ginekologiem.

Pozdrawiam serdecznie