Kim ja jestem?

Jestem aspołeczny. Nie potrafię prawidłowo funkcjonować w środowisku. Jestem małomówny, cichy, skryty. Nie mam przyjaciół. Nie rozumiem sam siebie. Mam 18 lat, a nigdy nie miałem dziewczyny. Jestem zbyt nieśmiały, by porozmawiać z dziewczyną, nie mówię dużo. Zazwyczaj nie mam o czym mówić - moje życie nie jest bogate w pasjonujące historie, myślę, że nie jest ciekawe ani trochę, i nikogo nie zainteresuje moja osoba. Często jestem "olewany", kiedy zaprasza się znajomych na imprezy. Chciałbym zmienić coś w swoim życiu i dodać mu atrakcyjności, ale nie wiem jak. Mam mało wolnego czasu - większość przeznaczam na obowiązki. Właściwie nie mam nawet wielu znajomych. Można mnie polubić, trzeba mnie tylko lepiej poznać. Ale to trudne, skoro nie jestem otwarty. Co zrobić?

Witam serdecznie!

W zrozumieniu swoich emocji i zachowań może Panu pomóc rozmowa z psychoterapeutą. Opis problemu jest dość lakoniczny, dlatego też trudno powiedziec, czy obecne trudności w relacjach są związane z cechami osobowości (np. osobowości unikającej) czy np. przewlekłymi zaburzeniami natroju, np. dystymią. Obawy przed rozmową z innymi mogą być również objawem fobii społecznej. Bez względu jednak na dokładne rozpoznanie, podstawowe znaczenie w tego typu zaburzeniach ma psychoterapia oraz ewentualne leczenie lekami przeciwdepresyjnymi. Polecam Panu wizytę u lekarza psychiatry oraz psychoterapeuty w celu postawienia diagnozy i wyboru odpowiedniej formy pomocy: http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-moze-byc-dystymia http://portal.abczdrowie.pl/pytania/nie-wiem-czy-to-fobia-spoleczna-czy-niesmialosc.

Z pozdrowieniami