Kleszcz u ciężarnej a antybiotyk

Witam. Jestem w 15 tc. 9-go października zauważyłam kleszcza w pępku. Usunęłam go w całości pęsetą. Myślę, że miałam go maksymalnie 15 godzin. Po kleszczu został mały czerwony punkcik. 12 października zaczęłam brać antybiotyk przepisany przez ginekologa 1 opak. Augmentin 500 mg+125 mg, 14 tabletek, 3x1 tabl.

Moje pytania: 1. Czy nie za późno od ukąszenia zaczęłam brać antybiotyk? 2. Czy dawka nie jest za duża? 3. Czy 14 tabletek wystarczy, czy powinnam brać go dłużej? 4. Czy jest to odpowiednie leczenie w tej sytuacji i w moim stanie? Z góry dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Proszę Pani,

opinie w sprawie profilaktyki tzw.postekspozycyjnej, czyli po ukąszeniu kleszcza, są wśród lekarzy podzielone. Jedni uważają, że nie należy przyjmować profilaktycznie antybiotyków po ugryzieniu przez kleszcza, tylko obserwować skórę, czy nie pojawi się rumień, objawy grypopodobne, inni (tzw.ILADS) proponują profilaktykę antybiotykami beta-laktamowymi w ciąży. Antybiotyki tej grupy są w ciąży bezpieczne (do niej należy przepisany Pani lek).

Do zakażenia dochodzi najczęściej po min. 24 godzinnym przebywaniu kleszcza w skórze, ale nie jest to, niestety, zasadą. Istnieje więc pewne ryzyko zarażenia się krętkiem u Pani, choć nie wydaje się ono duże. Osobiście radziłabym przyjmować zapisany lek do czasu skontaktowania się ze specjalistą i wykonania badań potwierdzających boreliozę.