Klinowate spłaszczenie trzonu w wyniku RTG kręgosłupa

Witam Mam dwa pytania/prośbę o interpretację wyniku RTG kręgosłupa: 1. wyprostne ustawienie kręgosłupa szyjnego ze zniesieniem fizjologicznej lordozy. 2. klinowate spłaszczenie trzonu Th11 - stan po złamaniu (tylko, że nie miałam żadnego wypadku/upadku). Przestrzenie międzykręgowe zwężone na poziomach Th10-Th11 i Th11-Th12. innych nieprawidłowości nie opisano. Dziękuję i pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! 1. Zniesienie fizjologicznej lordozy oznacza zniesienie fizjologicznego wygięcia kręgosłupa szyjnego ku przodowi i stanowi zmianę zwyrodnieniową. 2. Jeśli wynik opisuje stan po złamaniu to najprawdopodobniej tak właśnie było, bez względu na fakt, że nie miała Pani żadnego upadku/wypadku. Może być to bowiem wynik na przykład osteoporozy. Proszę pamiętać, że w przypadku złamań kompresyjnych (zapadnięcie trzonu kręgu, który pod wpływem pokruszenia/ucisku tkanki zmienia kształt) jeśli proces ten ma charakter stopniowy/przewlekły to może być to zupełnie bezbolesne. 3. Zwężenie przestrzeni międzykręgowych również jest wynikiem zmian zwyrodnieniowych.