Kłopoty ze snem 7-miesięcznego dziecka - czego jeszcze spróbować?

Witam.

Jestem mamą 7-miesięcznego synka. Szymon od samego początku bardzo często się budził w nocy, w dzień też mało spał. Zastanawia mnie fakt, iż zawsze kiedy kładę go spać (i w dzień, i w nocy), po pół godzinie snu się przebudza, zwykle uda mi się go utulić, żeby spał dalej, co czasami trwa ponad pół godziny. Następnie w nocy prześpi 6 godzin, czyli pobudka ok. 2 w nocy, a potem budzi się już co 2 godziny i tak do ok. 8-9 godz. Ostatnie karmienie ma o 22.00 - 280 ml mleka z kaszką, wcześniej próbowałam podać mu w nocy jeszcze pierś, ale tylko trochę popił i zasypiał. Wnioskuje, że nie budzi się z głodu, bo nie był zainteresowany jedzeniem w nocy. W ciągu dnia nie ma dużo bodźców, w domu jest cicho, ma stałe godziny jedzenia, spacer itd., a mimo to ma kłopoty ze snem. W dzień podobnie - 2 drzemki po średnio 40 minut. Zauważyłam, że ostatnio w nocy budzi się z wielkim płaczem i nie pomaga mu smoczek. Muszę go wziąć na ręce, wówczas się uspokaja. Póki co nie ząbkuje - więc to nie to. Rano nie widać po synku niewyspania - wręcz przeciwnie, jest pogodny i uśmiechnięty, tylko ja ledwo żyję. Próbowałam już, mam wrażenie, wszystkiego: odpowiednia temperatura w pokoju, strój, przestawiłam łóżeczko itd. Poproszę o wskazówki - czego jeszcze mogę spróbować. W końcu ile można nie spać...

Pozdrawiam, MAMA

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Oczywiście u takiego malucha jest wiele przyczyn częstego budzenia, postaram się wspomnieć te najczęstsze.

Ostatnie nasilenie nieprzespanych nocy może być rzeczywiście spowodowane przez ząbkowanie. Mimo że jest jeszcze niewidoczne, może się już rozpoczynać - zazwyczaj pierwszy ząbek pojawia się w 6 miesiącu życia, u chłopców później.

Czy synek był kiedykolwiek diagnozaowany w kierunku alergii pokarmowej? Jeżeli nie, warto by lekarz rodzinny dokładnie go  zbadał poszukując cech właśnie alergii. Taka alergia może się objawiać np. kolką, która zakłócałaby sen dziecka.

Następna częsta przyczyna niespokojnego snu dziecka to refluks żołądkowo-przełykowy, który do 6 miesiąca życia jest fizjologiczny, a w starszym wieku powinien być diagnozowany - tu ewentualnie konsultacja u dziecięcego gastroenterologa.

Podsumowując, proponuję zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który na podstawie dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego, może ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę niespokojnego snu Pani dziecka i poprowadzić ewentualną dalszą diagnostykę.