Kłopoty ze snem 7-miesięcznego dziecka - czego jeszcze spróbować?

Witam.

Jestem mamą 7-miesięcznego synka. Szymon od samego początku bardzo często się budził w nocy, w dzień też mało spał. Zastanawia mnie fakt, iż zawsze kiedy kładę go spać (i w dzień, i w nocy), po pół godzinie snu się przebudza, zwykle uda mi się go utulić, żeby spał dalej, co czasami trwa ponad pół godziny. Następnie w nocy prześpi 6 godzin, czyli pobudka ok. 2 w nocy, a potem budzi się już co 2 godziny i tak do ok. 8-9 godz. Ostatnie karmienie ma o 22.00 - 280 ml mleka z kaszką, wcześniej próbowałam podać mu w nocy jeszcze pierś, ale tylko trochę popił i zasypiał. Wnioskuje, że nie budzi się z głodu, bo nie był zainteresowany jedzeniem w nocy. W ciągu dnia nie ma dużo bodźców, w domu jest cicho, ma stałe godziny jedzenia, spacer itd., a mimo to ma kłopoty ze snem. W dzień podobnie - 2 drzemki po średnio 40 minut. Zauważyłam, że ostatnio w nocy budzi się z wielkim płaczem i nie pomaga mu smoczek. Muszę go wziąć na ręce, wówczas się uspokaja. Póki co nie ząbkuje - więc to nie to. Rano nie widać po synku niewyspania - wręcz przeciwnie, jest pogodny i uśmiechnięty, tylko ja ledwo żyję. Próbowałam już, mam wrażenie, wszystkiego: odpowiednia temperatura w pokoju, strój, przestawiłam łóżeczko itd. Poproszę o wskazówki - czego jeszcze mogę spróbować. W końcu ile można nie spać...

Pozdrawiam, MAMA

Pytanie zadane 11-12-2009r. o 23:29
lek. Łukasz Kowalski porady udziela lek. Łukasz Kowalski

lekarz w Szpitalu Praskim pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie.

Porada eksperta

Witam!

Oczywiście u takiego malucha jest wiele przyczyn częstego budzenia, postaram się wspomnieć te najczęstsze.

Ostatnie nasilenie nieprzespanych nocy może być rzeczywiście spowodowane przez ząbkowanie. Mimo że jest jeszcze niewidoczne, może się już rozpoczynać - zazwyczaj pierwszy ząbek pojawia się w 6 miesiącu życia, u chłopców później.

Czy synek był kiedykolwiek diagnozaowany w kierunku alergii pokarmowej? Jeżeli nie, warto by lekarz rodzinny dokładnie go  zbadał poszukując cech właśnie alergii. Taka alergia może się objawiać np. kolką, która zakłócałaby sen dziecka.

Następna częsta przyczyna niespokojnego snu dziecka to refluks żołądkowo-przełykowy, który do 6 miesiąca życia jest fizjologiczny, a w starszym wieku powinien być diagnozowany - tu ewentualnie konsultacja u dziecięcego gastroenterologa.

Podsumowując, proponuję zgłoszenie się do lekarza rodzinnego, który na podstawie dokładnego wywiadu i badania przedmiotowego, może ustalić najbardziej prawdopodobną przyczynę niespokojnego snu Pani dziecka i poprowadzić ewentualną dalszą diagnostykę.
  

Artykuły na ten temat:
Porozmawiaj o tym na Forum Ciąża i dziecko »

Komentarze (3)

Wyloguj
~gosc
~gosc

Ważne jest żeby dziecko zasypiało samo w swoim łóżeczku. Jeżeli zasypia w innym miejscu i dopiero wtedy jest przekładane do łóżeczka, dziecko nie będzie nigdy spało długo i spokojnie, ponieważ jak każdy człowiek przebudza się i instynktownie kontroluje swoje położenie. Jeżeli stwierdzi, że znajduje się gdzie indziej niż zasnęło, obudzi się z płaczem. Dzieci zasypiające same w swoich łóżeczkach, mimo nocnych przebudzeń nie płaczą, bo czują się tam bezpiecznie. Polecam książkę "Język niemowląt" Tracy Hogg

Odpowiedz
~gosc
~gosc

Możliwe, że jeść nie chce, ale strasznie pić. Trzeba podać samą wodę albo jest duszno w pokoju.

Odpowiedz

Porady ekspertów

Dlaczego moja córka tak często budzi się w nocy?

Witam, jestem mamą 9-miesięcznej Mai. Majka bardzo mało śpi w dzień, bo tak 2 razy po 40 minut....

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Problem z snem u 6-miesięcznego dziecka

Witam. Jestem mamą 6-miesięcznego Piotrusia, to moje pierwsze dziecko. Mam następujący problem....

mgr Marta Mauer-Włodarczak Porady udziela mgr Marta Mauer-Włodarczak psycholog, seksuolog oraz mediator i negocjator.
Problemy ze snem 5-miesięcznego niemowlaka

Mój synek za tydzień skończy 5 m-cy, a ja od jego urodzenia nie wiem co to jest przespać...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
Dlaczego 7-miesięczny maluch budzi się w nocy?

Kacper ma 7 miesięcy, idzie mu 8 miesiąc. Niepokoi mnie to, że budzi się w nocy. Jak daje mu...

mgr Aurelia Grzmot-Bilska Porady udziela mgr Aurelia Grzmot-Bilska pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
pokaż 10 następnych
Zamknij Załóż konto
Zamknij Logowanie

Nie masz konta? Załóż teraz

Zapomniałem hasło Przypomnij hasło

Zamknij

Wypełnij swoje dane

Ryzyko schorzeń często zależne jest od płci, wieku i wykonywanego zawodu

Wiek determinuje zarówno ryzyko schorzeń, jak i rodzaj leczenia

Dzięki informacji o Twojej lokalizacji i ubezpieczeniu, będziemy mogli zaproponować Ci najlepszych specjalistów i kliniki zajmujące się Twoim problemem

-

Dane kontaktowe potrzebne są nam do powiadomienia Cię o odpowiedziach specjalistów

Akceptuję regulamin zadawania pytań.
Cofnij