Kłucia w klatce piersiowej i uczucie niepokoju

Mam bardzo często jakieś kłucia w klatce piersiowej. Czuję jakby mnie serce bolało, ogarnia mnie wtedy niepokój i strach. Gdy to odczuwam czuje się nerwowa, że coś z moim sercem nie tak. Wszystkie badania miałam robione; ekg, morfologia, mocz, sód, potas i wszystko jest ok. Ostatnio zdarzają mi się sny, że wpadam w jakąś wielką przepaść i lecę w dół. Lekarz stwierdził, że jest to nerwica ale jakoś nie mogę się z tym pogodzić. Jak wypiję bellergot lub validol wszystko wraca do normy na parę dni.

Tak, prawdopodobnie to są objawy zaburzeń lękowych (wcześniej nazywanych nerwicą). Objawy często naśladują znane nam objawy schorzeń somatycznych (bóle w klatce, "brak tchu", kołatania serca, pocenie się itd). Towarzyszy temu stan lęku, paniki i/lub niepokoju. Proponuję zgłosić się do psychiatry (nie jest wymagane skierowanie).

Jedną z przyczyn takich dolegliwości może być istotnie nerwica. To potoczna nazwa zaburzeń lękowych, których doświadcza bardzo wiele osób. Najczęściej pacjent jest bardzo dobrze zdiagnozowany somatycznie tj. wykonał wiele badań, aby upewnić się, że wszystko z nim ok. A jednak lęk nie mija. Albo jeśli minął, to na krótko, wraca po kilku dniach. Zalecam wizytę u psychologa. Proszę zorientować się, gdzie najbliżej Pani miejsca zamieszkania znajduje się gabinet, poradnia psychologiczna lub Poradnia Zdrowia Psychicznego.

Witam. Zastanawiam się dlaczego tak trudno się Pani pogodzić z diagnozą nerwicy? W końcu nerwica jest całkowicie wyleczalna - o ile podejmie Pani odpowiednie leczenie (psychoterapia). Ważne pytanie, które może sobie Pani zadać przed zgłoszeniem się na konsultację psychoterapeutyczną (o ile podejmie Pani taką decyzję), czy posiada Pani (oprócz doznać somatycznych) jakiś wewnętrzny problem emocjonalny, w którym terapeuta mógłby Pani pomóc? Pozdrawiam