Kłujący ból pięty a koślawość kolana

Witam! Od miesiąca odczuwam bardzo silny kłujący ból pięty (tylko w momencie stawiania stopy). Po stronie wewnętrznej pod kostką stopa jest spuchnięta. Chirurg włożył nogę w szynę gipsową na 14 dni, po ściągnięciu gipsu nie ma żadnej poprawy. Lekarz powiedział szczerze, że nie wie co mi jest, zapisał czopki przeciwzapalne i to też nie dało żadnego rezultatu. Niedawno lekarz ortopeda zdiagnozował w tej nodze koślawość kolana.Teraz przez brak możliwości stawiania całej stopy, podczas chodzenie kolano zaczyna coraz bardziej boleć (nie mogę kucnąć, bo ból w kolanie jest wtedy bardzo silny).

Czy takie schorzenie jak koślawość kolana mogło mieć wpływ na to, że teraz pięta jest spuchnięta? Czy powinnam znowu sie udać do ortopedy? Dodam jeszcze, że nie uprawiam żadnego sportu i nie było żadnego urazu stopy typu odbicie itp. Badanie RTG nic nie wykazało.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, koślawość kolan charakteryzuje się tym, że oś podudzia tworzy z osią uda kąt otwarty na zewnątrz. Mówiąc prościej oś kończyny dolnej nie tworzy linii prostej. Przy złączonych kolanach kostki wewnętrzne są nadmiernie oddalone od siebie i jest to więcej niż pięć centymetrów. Bardzo często koślawym kolanom towarzyszą wady stóp jakimi są stopa koślawa lub płasko-koślawa. Tej wadzie bardzo często towarzyszy chód koszący.

Spuchnięta stopa to wynik stanu zapalnego toczącego się w obrębie tkanek miękkich i kostnych. Powodów takiego stanu może być dużo. Najczęściej jest to naderwanie lub nadciągnięcie więzadeł, ścięgien. Jednakże przyczyny takiego stanu mogą być różne. W przypadku wad postawy tj koślawość kolan może wtórnie pojawiać się wada anatomiczna stopy, a ta z kolei może powodować ból i stan zapalny.

Nie można jednak wykluczyć dwóch odrębnych przyczyn zgłaszanych dolegliwości. Konieczna będzie wizyta u ortopedy. Dodatkowo zalecałbym wykonanie badań obrazowych (np. TK) dla uwidocznienia zmiany. Doraźnie zalecam Altacet w żelu, przyjemnie chłodzi i usuwa opuchlizny. Może być wymiennie z okładami z octu bądź też lek Ketospray Forte zawiera substancję czynną ketoprofen, która należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NPLZ). Wskazaniem do stosowania leku Ketospray Forte jest miejscowe, objawowe leczenie bólu i zapalenia tkanek miękkich (w tym w następstwie zwichnięć, skręceń i stłuczeń).