Kobiecy wąsik – jak sobie z nim radzić?

Hej. Mam taki problem. Otóż ostatnio używałam kremu wybielającego na tzw. wąsik. Ogólnie nie jestem zadowolona, bo włoski świecą się nienaturalnie. Wcześniej, co prawda, były widoczne, ale tylko w kącikach ust, więc chyba wolę już to. Nie chcę depilować włosków nad górną wargą, bo boję się, że będą szybciej odrastać. Jak zatem bezpiecznie usunąć kobiecy wąsik? Jak sobie z nim radzić? Czy jest na to jakiś sposób? A może jest sposób, który całkowicie usunie wąsik nad ustami - raz na zawsze? Czy jest to w ogóle możliwe? Chciałabym dobrze wyglądać i mam już dość tych wąsików. Bardzo Proszę o szybką odpowiedź i poradę. Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam. Delikatne owłosienie nad górną wargą u kobiet to rzecz zupełnie naturalna. Niestety, czasami zamiast jasnych i słabo widocznych włosków zaczynają pojawiać się ciemniejsze i bardziej widoczne. Często dzieje się tak za sprawą zaburzeń hormonalnych w organizmie. Kiedy poziom androgenów (męskich hormonów) wzrasta, włoski zaczynają być bardziej widoczne, ciemnieją i są bujniejsze. W naszej kulturze kobiecy wąsik jest przypadłością, która uchodzi za mało estetyczną. Warto zatem poznać metody walki z tym mankamentem urody.
Należy pamiętać, że nie wolno usuwać włosków za pomocą maszynki do golenia. Wąsik wtedy szybko odrasta, a ucięte końcówki wydają się optycznie grubsze i mocniejsze. Taki zabieg wymaga codziennej dokładności, a i tak nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Jeśli pragniesz usuwać bezpiecznie wąsik w domu, do dyspozycji masz:

  1. pęsetę – sprawdzi się, kiedy nad górną wargą występuje tylko kilka grubszych, ciemniejszych włosków. Jest to zabieg dokładny i precyzyjny, jednak przy gęstszym zaroście kłopotliwy;
  2. wosk na zimno – ma postać plastrów, które ogrzewa się w dłoniach, przykleja w miejscu owłosienia zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków i energicznym ruchem zrywa się w przeciwną stronę. Ta gwałtowna metoda na kobiecy wąsik może powodować jednak podrażnienia skóry, więc lepiej stosować ją na noc, przed pójściem spać;
  3. pastę cukrową – rozgrzewa się ją i ugniata w palcach, przykłada do skóry i odrywa wraz z włoskami w kierunku przeciwnym do ich wzrostu. Można ją kupić w drogerii;
  4. kremy do depilacji – rozpuszczają włoski i pozwalają je bezpiecznie usunąć. Ważne, by wybierać tylko kremy do depilacji twarzy. Metoda ta bywa jednak niedokładna, nie zawsze usuwa zbędne owłosienie na twarzy. Poza tym, bywa agresywna – nie można jej stosować na skórę alergiczną i skłonną do podrażnień;
  5. preparaty rozjaśniające włoski – ta metoda nie usuwa włosków, a jedynie je rozjaśnia. Nie warto jej stosować, gdy włoski nad górną wargą są długie i dość grube;
  6. krem zmniejszający porost włosów – działa jak laser. Stosowany regularnie wraz z innymi metodami depilacji zmniejszy liczbę odrastających włosków. Warunkiem pozbycia się wąsika jest regularne wyrywanie włosków (pęseta, wosk) i używanie kremu.

Jeśli natomiast wolisz pozbyć się wąsika w gabinecie kosmetycznym, do wyboru masz następujące zabiegi:

  1. wosk na ciepło – kosmetyczka podgrzewa wosk, aby osiągnął płynną konsystencję. Potem nakłada go nad górną wargę patyczkiem, przykłada pasek i odrywa. Następnie oczyszcza skórę z pozostałości wosku. Ta metoda na usunięcie wąsika jest dość dokładna, szybka i skuteczna;
  1. laser – metoda droga, ale skuteczna, bezbolesna i trwała. Za pomocą lasera niszczy się mieszki włosowe, dzięki czemu włoski nie odrastają. Na ogół nie wystarcza jedna wizyta, zabieg należy powtarzać kilka razy. Koszt wynosi od 100 do 300 zł za zabieg;
  2. epilacja enzymem trypsyną – enzym stosuje się po depilacji woskiem. Wnika on do mieszków włosowych, niszcząc je. Pozwala na trwałe usunięcie owłosienia, ale wymaga powtarzania nawet kilkanaście razy. Koszt jednego zabiegu to około 40 zł.
  3. elektroliza - kosmetyczka za pomocą cienkiej igły, którą podłącza do słabego prądu, wkłuwa się w każdy włosek i niszczy mieszki włosowe. Jest to zabieg czasochłonny, ale dość skuteczny. Koszt usunięcia wąsików to około 300 zł.