Kobieta i łysienie androgenowe?

Mam 23 lata, jestem kobietą :) Niedawno zakończyłam dietę, dzięki której straciłam 51 kg w bardzo krótkim czasie, jednak mój problem z nadmiernie wypadającymi włosami z przodu głowy występował już kilka lat wcześniej, więc winy nie ponosi za to dieta. Nikt w rodzinie nie ma podobnego problemu, wręcz przeciwnie każdy cieszy się bujną czupryną, w tym także mój tata, który w wieku 56 lat ma na głowie więcej włosów ode mnie :) Problem zaczął pojawiać się wraz z dojrzewaniem. Najpierw miałam problem z przetłuszczającą się cerą, jednak dzięki odpowiednim kosmetykom problem zniknął prawie całkowicie. Później doszły problemy z łojotokiem, bo to co działo się na mojej głowie nie dało się podciągnąć pod "włosy przetłuszczające się"... Umyte z samego rana, jeszcze tego samego dnia łączyły się w tłuste rozdzielające się pasma. Stosowałam różnego typu szampony do tego typu włosów, przyrządzałam specjalne płukanki, nie szczotkowałam włosów zbyt często, nie związywałam ich gumką w kucyk, szampon zmywałam ciepłą wodą, a do ostatniego płukania używałam chłodnej. Mimo to do dziś nie pozbyłam się tego problemu... Włosów wciąż ubywa, zaczynają być widoczne prześwity i obawiam się, że za kilka lat będę zmuszona do noszenia peruki... Nie odwiedzałam w tej sprawie dermatologa ponieważ obawiam się iż zaserwuje mi kurację hormonalną, po której przytyję... A przecież nie po to przez pół roku ciężko pracowałam żeby pozbyć się otyłości, by teraz w ciągu kilku tygodni nabawić się nadwagi... Nie wiem już co robić, gdzie szukać pomocy i jak pomóc moim włosom... Nie mam nadmiernego owłosienia na pozostałych częściach ciała, miesiączkuję regularnie (odkąd pozbyłam się nadmiaru kilogramów), nic nie wskazuje przynajmniej fizycznie na to, bym miała w nadmiarze męskich hormonów...

Jeśli tak, to Pani organizm jest w stanie strasznego wyniszczenia. Nadwaga i otyłość nie są korzystne dla zdrowia, ale gwałtowna utrata masy ciała też nie! Być może ma Pani teraz masę ciała odpowiednią dla pani wzrostu, ale dla Pani organizmu, który jeszcze stosunkowo niedawno ważył o wiele więcej to tak, jakby miała Pani anoreksję! I to ciężką!!!!!!!

Bezpieczna dla organizmu  jest utrata masy ciała wynosząca około 1 kg tygodniowo. Rozsądne odchudzanie pozwoliłoby na utratę około 26 kg przez pół roku, a nie 51 kg!!!!!!!!!!

W tej sytuacji utrata włosów to jest Pani najmniejszy problem - prawdopodobnie ma Pani niedokrwistość, stan niedoborowy witamin i mikrolelementów, zaburzenia hormonalne. Takie gwałtowne odchudzanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia - może doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych i osteoporozy, a także zaburzeń rytmu serca, co może prowadzić do zgonu.

Powinna Pani jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego i opowiedzieć mu o tej nagłej utracie masy ciała. Powinien Panią dokładnie zbadać (morfologia, badanie moczu, EKG...) i ustalić rozsądną dietę, która pozwoli Pani uzupełnić niedobory witamin i mikroelementów. Być może na takiej diecie trochę Pani przytyje, ale od figury chyba ważniejsze jest zdrowie i życie! Jeśli Pani sądzi inaczej -  warto poszukać opieki psychologa, być może cierpi Pani na anoreksję... W przypadku zaburzeń jonowych z dużym prawdopodobieństwem konieczna będzie hospitalizacja.

Bardzo proszę zastanowić się nad swoim postępowaniem - proszę porozmawiać z kimś bliskim lub najlepiej z psychologiem. Anoreksja to straszna, śmiertelna choroba. Po przywróceniu dobrostanu organizmu, co może wiązać się z przybyciem kilku kilogramów (myślę, że najwyżej 5-7 kg), będzie Pani mogła znowu zacząć się odchudzać - tym razem w rozsądniejszym tempie, najlepiej pod okiem dietetyka!

Co do włosów - pomijając wyniszczenie organizmu i niedokrwistość (którą pewnie Pani ma) - przyczyną może być łojotokowe zapalenie skóry. Może Pani przeczytać o nim w artykule: portal.abczdrowie.pl/lupiez-lysienie. Leczeniem tego schorzenia zajmuje się dermatolog - można się do niego dostać bez skierowania.