Kołatanie serca przy nerwicy lękowej

Witam. Mam stwierdzoną od miesiąca nerwicę lękową (stosuję Paroxinor+ początek terapii) W napadach lęku towarzyszy mi kołatanie serca oraz czasem uczucie zamierania czy potykania serca( taka przerwa w biciu na ok. 1sek potem bije normalnie,miarowo rytmicznie). Na EKG wyszla jedynie tachykardia,pozostałe badania w normie m.in TSH,potas,sód,morfoligia,mocz,OB,cholesterol i inne.. Czy to normalne przy nerwicy,co powinno wyelminować takowy stan?
ponad rok temu

Diagnozowanie autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się, jak można do zdiagnozować.

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!
Jeżeli badania kardiologiczne nie pokazują niczego niepokojącego i nie wskazują na żadne choroby serca (prócz stwierdzonej tachykardii), to myślę, że nie ma większych powodów do obaw. Nerwica bardzo często daje szereg objawów somatycznych (cielesnych) i sprawia, że organizm zaczyna się „dziwnie” zachowywać, ale przyczyną dolegliwości nie są problemy anatomiczne czy fizjologiczne, tylko źródłem destabilizacji organizmu jest psychika. Przypuszczam, że podobnie jest w Pani przypadku. Pani dopiero rozpoczęła leczenie farmakologiczne i terapeutyczne, zatem na efekty leczenia jeszcze trochę przyjdzie poczekać. Niemniej jednak jest Pani na dobrej drodze i wierzę, że problemy z kołataniem serca niedługo miną. W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze może się Pani skonsultować z lekarzem psychiatrą i zapytać, czy to, czego Pani doświadcza, jest jeszcze „normą” dla nerwicy, czy powinien się tym zająć inny specjalista, np. kardiolog.
Pozdrawiam!

0
Mgr Ewa Wójcik Psychologia
46 poziom zaufania

To typowe objawy Ataków Paniki.
Najskuteczniejsza jest terapia poznawczo behawioralna, bo objawy powinny przejsc w ciagu 10-12 spotkan terapeutycznych. Lekow w czasie terapii nie powinno sie przyjmowac.
Pozdrawiam
Ewa Wójcik

0

witam, sugeruję podjęcie terapii poznawczo behawioralnej, która może Panu pomóc w rozumieniu zgłaszanych lęków
W. Zięba

0

Witam,
w napadach lęku bardzo częstym objawem jest kołatanie serca czy uczucie zamierania bicia serca. Kołatanie serca jest także czynnikiem, które nakręca lęk – w napadach paniki stres wywołuje kołatanie serca, które jest interpretowane jako groźne czy zagrażające życiu, przez co lęk nasila się i wymyka spod kontroli. Poradzenie sobie z lękiem dzięki terapii i / lub farmakoterapii sprawi jednocześnie, że problemy z sercem rozwiążą się. Gorąco namawiam na opowiedzenie o doznaniach z ciała swojemu terapeucie czy psychiatrze.
Pozdrawiam serdecznie,
Marta Kołacka

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty