Koloid i wole guzowate. Jakie badania?

  Koloid materiał skąpy, wole guzowate.   Jakie badania są wykonywane w tym kierunku?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Podane w zapytaniu informacje są zbyt skąpe, bym mógł w pełni ocenić, jakie dalsze badnia powinny być wykonane.

W przypadku zmian w obrębie tarczycy wykonuje się:
- usg tarczyczy oceniające charakter, wielkość, unaczynienie zmian,
- biopsję cienkoigłową podejżanych guzków,
- oznaczenie stężenia hormonów tarczycy (fT3 i fT4) oraz TSH dla wykluczenia lub rozpoznania niedoczynności lub nadczynności gruczołu.
W zależności od ich wyników wykonuje się inne badania tj. scyntygrafia tarczycy itp.

Pobrany materiał wskazuje na zmianę łagodną w postaci wola guzowatego - zmiany łagodnej.
Skąpy materiał może być wskazaniem do powtórzenia badania, ale decyzja zależy od lekarza prowadzącego, który zna wyniki innych badań.

Proponuję zgłosić się do lekarza kierującego na badanie i omówić z nim dalsze postępowanie.

Pozdrawiam i  życzę poowodzenia.