Kolonoskopia u dziecka - jak wygląda to badanie w znieczuleniu ogólnym?

Witam, mam 8-letniego synka i lekarz zalecił kolonoskopię. Najpierw miało być w całkowitej narkozie, a teraz jednak będzie znieczulenie, któe ma go lekko "ogłupić". Mieszkam w Holandii i nie wiem jak wygląda to znieczulenie. Czy moje dziecko będzie cierpiało podczas badania i jak jest po badaniu? Dziękuję za odpowiedź!!!
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Kolonoskopia jest badaniem oceniającym jelito grube oraz końcowy odcinek jelita cienkiego. U dzieci najczęściej wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym. Końcowy odcinek jelita grubego można natomiast zbadać bez całkowitego usypiania dziecka. Wszystko zależy tak naprawdę od metody i doświadczenia danego ośrodka, w którym wykonywana jest kolonoskopia. Badanie przeprowadzane bez narkozy nie jest bolesne, ale może być nieprzyjemne dla dziecka. Znieczulenie ogólne natomiast wymaga udziału anestezjologa i okresu obserwacji w szpitalu. Dlatego też biorąc pod uwagę pozytywne i negatywne aspekty każdej z metod, lekarz wybierze najodpowiedniejszą dla Pani dziecka. Po badaniu bez znieczulenia ogólnego po niedługim odpoczynku dziecko jeszcze w ten sam dzień wraca do codziennych czynności oraz normalnej diety, chyba że lekarz zaleci inaczej.
Proszę pamiętać, że zasadniczą sprawą jest odpowiednie przygotowanie jelita do badania, które należy rozpocząć już parę dni wcześniej. Dokładne wskazówki przedstawi Pani lekarz. W tym miejscu znajdzie Pani ogólne zasady dotyczące oczyszczania jelita: http ://www. gastroland.czd. pl/ kolonoskopia.html.