Kolposkopowe badanie szyjki macicy a wynik badania histopatologicznego

Mam HpV16. Miałam pobrany wycinek z szyjki w 2011 - wynik nie potwierdził CIN 1 z cytologii. Kilkakrotna kolposkopia również nie wykazała żadnych zmian. Po pozytywnym wyniku mrna wirusa w 2013 r, zdecydowałam się na konizację. Wynik hist.pat. mnie zaskoczył: CIN 3. Na szczęście czysto w granicy cięcia. Jak to możliwe, że tak dużych zmian nie wykryła kolposkopia???
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Niestey kolposkopia nie jest tak dokładnym badaniem jak badanie wycinków pobranych podczas konizacji. Warto także wspomnieć iż przy oglądaniu powierzchni szyjki macicy, dolnej części jej kanału oraz pochwy i sromu przy pomocy urządzenia optycznego opieramy się na umiejętnościach lekarza oraz na stanie faktycznym z danej chwili. Ocena patomorfologa jest znacznie wnikliwsza przez co często bardziej dokładna.

Lek. PaweĹ Baljon

Witam,
kolposkopia to badanie dodatkowe zyskujące w świecie coraz większe znaczenie. Pozdrawiam.