Komórki dysplastyczne w wyniku badania histopatologicznego

Dzień dobry! Mam problem, otrzymałam wyniki badania histopatologicznego i nie do końca wiem, co one oznaczają: Wycinki dysplasia epithelii plani minoris gradus focalis; Endometrium in stadio proliferationis; Rozpoznanie kliniczny Pap III /ascus. Nie wiem, czy jest to coś poważnego, co wymaga natychmiastowej reakcji czy też mam przystąpić do zabiegu LEEP, czy to później utrudni zajście w ciążę? Lub czy mogę teraz starać się zajść w ciążę i po urodzeniu zrobić zabieg i czy powinnam usunąć narządy rodne, by uniknąć większych problemów w przyszłości. W rodzinnie występował i występuje rak szyjki macicy. Dziękuję!

Wycinki dysplasia epithelii plani minoris gradus focalis.

  • oznacza Dysplazja (zaburzenie różnicowania komórkowego) ogniskowa nabłonka płaskiego stopnia małego;

Endometrium in stadio proliferationis.

  • oznacza Endometrium (błonę śluzową trzonu macicy) w stadium rozrostu;

Rozpoznanie kliniczny Pap III.

  • oznacza grupę III w skali Papanicolau - to wynik zaliczany do "podejrzanych".

W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. W Pani przypadku mały. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem). W Pani przypadku nie ma wskazań do leczenia operacyjnego ani powodu do niepokoju. Myślę, że powinno zostać włączone leczenie zachowawcze (być może stan ten ma podłoże zapalne) i dopiero po kontrolnej cytologii określenie dalszego schematu postępowania. W chwili obecnej decyzję co do dalszego postępowania musi podjąć ginekologprowadzący. Przeleczenie ewentualnego stanu zapalnego, kontrolna cytologia i decyzja. Obecnie nie ma wskazań do LEEP (oczywiście zależy to też od wyglądu makroskopowego tarczy szyjki macicy) i myślę, że można starać się zajść w ciążę.