Komorowe zaburzenia rytmu serca a farmakoterapia

Zdiagnozowano u mnie komorowe zaburzenia rytmu serca, w badaniu Holtera stwierdzono rytm zatokowy 58/81/160u/min., ok. 1716 dodatkowych pobudzeń komorowych, w tym 76 cykli bigeminii komorowej, ok. 8 pobudzeń dodatkowych komorowych izolowanych, bez pauz. Lekarz zalecił Concor 2,5 mg. Mam raczej niskie ciśnienie, zaburzenia depresyjne, dlatego zasięgnęłam rady drugiego lekarza, który przepisał Nebispes 5 mg. Teraz mam dylemat, który z leków w moim przypadku jest właściwszy. W tej chwili mam uczucie ciężaru w klatce piersiowej. Będę wdzięczna za odpowiedź.

Witam! W przypadku komorowych zaburzeń rytmu beta-blokery są skutecznymi i dobrze tolerowanymi lekami. W Pani przypadku wydaje się, że wykryte zaburzenia rytmu nie wymagają żadnych dodatkowych interwencji a jedynie farmakoterapii. Z dwóch przedstawionych leków tylko bisoprolol (Concor) jest rekomendowany w zaburzeniach rytmu, ze względu na działanie stabilizujące błonę komórkową. Regularne stosowanie powinno zmniejszyć ilość dodatkowych skurczów serca. Pozdrawiam serdecznie!