Kompulsywne objadanie się – jak nad tym zapanować?

To trwa już od kilku lat. Mam napady wilczego głodu, jak schudnę kilka kilogramów, to znów tyję w ciągu kilku tygodni :( Byłam z moim problemem u psychologa i psychoterapeuty. Postanowiłam zapisać się na terapię grupową, gdyż widzę, że sama sobie nie daję rady, nie potrafię się kontrolować, gdy jem. Zaproponowano mi terapię 12-tygodniową, intensywną. Mam pytanie: czy taka terapia mi pomoże? I co będzie, jak ją przerwę? Dziś jestem przekonana, że sama nic nie zdziałam, a psychoterapia jest dla mnie rozwiązaniem, ale boję się, że się w trakcie terapi zniechęcę. Jak mam się bardziej zmotywować? Jedzenie kompulsywne marnuje mi życie i rujnuje moje samopoczucie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Decyzja o rozpoczęciu terapii to milowy krok na drodze do wyzdrowienia.

Wskazuje na Pani dojrzałość i wolę walki - przełamanie bariery wstydu jest w bulimii szczególnie trudne.
Trudno jest z całą pewnością powiedzieć teraz, jeszcze przed rozpoczęciem terapii, że po jej zakończeniu ustąpią wszystkie niepokojące Panią objawy. Skuteczność psychoterapii zależy od wielu czynników - m.in. od umiejętności i profesjonalizmu terapeuty, ale i od zaangażowania pacjenta.

W trakcie terapii mogą przyjść chwile zniechęcenia, to normalny etap. Proszę wówczas porozmawiać o tym szczerze z terapeutą.
Po zakończeniu terapii grupowej proszę kontynuować terapię indywidualną.
W zwiększeniu motywacji do terapii może Pani pomóc wypisanie tego, co może Pani zyskać oraz potencjalnych strat, jeśli nie będzie Pani się leczyć. Proszę np. spróbować wyobrazić sobie swoje życie za pięć lat, jeśli nie zacznie Pani żadnej terapii.
Sięgnięcie po te zapiski w chwili kryzysu może okazać się cenne.
Proszę też starać się jak najwięcej dowiedzieć o przyczynach, objawach oraz powikłaniach bulimii.
Polecam Pani również znakomity podręcznik samopomocy T. Gillian, M.Cooper ,,Bulimia - program terapii".

Serdecznie pozdrawiam i życzę wytrwałości!!