Komputerowa tomografia klatki piersiowej

W tamtym roku mój mąż wyczuł mi guzka w lewej piersi. Zrobione zostały badania: mammografia i usg. Stwierdzono u mnie po biopsji mammotonicznej nowotwór złośliwy inwazyjny przewodowy. Badanie histopatologiczne: rozpoznanie G2, partium mucinosum. Przeszłam przed operacją cztery kursy chemioterepii, miałam też robione rtg klatki piersiowej, pola płucne zmian nie wykazywały. Potem przeszłam operację usunięcia piersi w raz z węzłami chłonnymi. Wynik badania histopatologicznego: 100% komórek nowotworu wykazuje zmiany wsteczne, po stosowanym leczeniu. Węzły z ogniskowym naciekaniem torebek włóknistych oraz otaczającej tkanki tłuszczowej. Po operacji przeszłam 4 kursy chemioterepii, a następnie miałam zaczać radioterapię. Po zrobieniu rtg klatki piersiowej, widoczny był cień wielkości 5 mm, potwierdzony zdięciem celowym oraz skopią. Po wykonaniu tomografii komputerowej w obu płucach, zwłaszcza po stronie lewej, widoczne są liczne, drobne guzki śr. 0,5 cm o charakterze meta. Nie wykazano powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia ani zmian meta w kościach. Co oznaczają guzki meta? Nie rozumiem tego pojęcia.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Zmiany "meta" w języku medycznym są odpowiednikiem przerzutów. Oznacza to, że rak rozprzestrzenił się do płuc i konieczne będzie dalsze leczenie. Proszę jak najszybciej skontaktować się ze swoim onkologiem celem wyboru odpowiedniej terapii.

Pozdrawiam serdecznie