Konflikt grup głównych w pierwszej ciąży

Witam. Mam pytanie dotyczące grup krwi, a mianowicie ja mam grupę 0 Rh -, a mój mąż B Rh+. Staramy się o dziecko i mam pytanie czy przy pierwszej ciąży istnieje ryzyko, że dojdzie do konfliktu serologicznego lub konfliktu grup głównych? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

W zakresie czynnika Rh podczas pierwszej ciąży nie obserwuje się konfliktu serologicznego. Może dojść natomiast do konfliktu w zakresie grup głównych (ale jest to bezpośrednio związane z grupą krwi, jaką będzie miało dziecko - a określenie tego przed ciążą na podstawie danych, które Pani podała jest niemożliwe).

Ciężarna z podejrzeniem konfliktu serologicznego w zakresie czynnika Rh oraz grup głównych powinna zgłosić się celem wykonania badań serologicznych - głównie są one wykonywane w dużych szpitalach i w stacjach krwiodawstwa. W pobranej wówczas krwi poszukuje się wytwarzanych przeciwciał. Jeśli zostaną one wykryte, z reguły określa się ich poziom co miesiąc. Oczywiście taka ciąża wymaga specjalnego nadzoru ze strony ginekologa.

Dodam, iż kobiety Rh(-) po pierwszym porodzie otrzymują immunoglobuliny anty-Rh, która ma zapobiegać konfliktowi w zakresie czynnika Rh podczas kolejnej ciąży.