Konflikt serologiczny a grupa krwi i jej dziedziczenie

witam wlasnie odebralismy wynik grupy krwi naszego 10-cio miesiecznego synka i ma on grupe 0 rh-, ja mam a+, maz0+ czy jest to w ogole mozliwe ze syn ma taka grupe? jakie sa szanse ze nast. dziecko tez bedzie mialo rh- ? czy dojdzie miedzy mna a nast. dzieckiem do konliktu serologicznego? w szpitalu nie zbadali naszemu synkowi krwi, nie podano mi zadnych przeciwcial po porodzie pozdrawiam

Tak, jak najbardziej możliwa jest sytuacja iż dziecko ma grupę 0Rh-. Szansa posiadania potomstwa z Rh- w każdej kolejnej ciąży wynosi dla Państwa 25%. Do konfliktu serologicznego dochodzi gdy kobieta ma grupę Rh-, płód/dziecko Rh+ i dodatkowo organizm matki zacznie wytwarzać specyficzne przeciwciała. Ponieważ Pani ma grupę Rh+ takiego ryzyka nie ma. Warto udać się na poradę genetyczną w trakcie której lekarz genetyk wyjaśni Państwu krok po kroku (również graficznie) cała sytuację.

Syn ma układ 00rh-rh-, Pani A0rh+rh-, a mąż 00rh+rh-. Wówczas grupa 0rh- u syna jest jak najbardziej możliwa. Szansa na rh- u następnego dziecka wynosi 25%. Konflikt jest wtedy gdy matka ma rh- a dziecko odziedziczyło rh+ po ojcu, więc taka sytuacja nie jest u Pani możliwa.