Konflikt serologiczny - czy może być zagrożeniem dla mojej obecnej ciąży?

Witam,
jestem w 16 tygodniu ciąży, moja grupa krwi to 0 Rh-. 3 lata temu przeszłam ciążę pozamaciczną, która zakończona została podaniem metotreksatu. Jednak nie została mi podana immunoglobulina przeciw antygenowi D.
Czy to może być zagrożeniem dla mojej obecnej ciąży?
Dziękuję!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Niezależnie od sposobu postępowania obranego w przypadku ciąży pozamacicznej, powinna Pani otrzymać zastrzyk z immunoglobuliny antyD. Skoro jednak go Pani nie otrzymała, istnieje pewne ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego w każdej kolejnej ciąży. Powinna Pani wykonać badanie w kierunku obecności w surowicy alloprzeciwciał.
Jeśli znalezione zostaną przeciwciała antyD, konieczne będą kolejne badania na dalszych etapach ciąży, by obserwować zmiany miana przeciwciał, oraz częste kontrole USG (poszukiwanie objawów konfliktu u płodu) i ewentualnie bardziej zaawansowane badania inwazyjne, tj. kordocenteza i amniopunkcja.
W razie stwierdzenia rozwijającego się konfliktu, lekarze wdrożą odpowiednie leczenie. Proszę jednak nie martwić się na zapas, bardzo prawdopodobne, że wszystko będzie zupełnie dobrze!

Więcej informacji o konflikcie serologicznym znajdzie Pani tutaj.

Pozdrawiam serdecznie