Konieczność otrzymania przeciwciał rh po porodzie

Witam.
W sierpniu 2008 urodziłam córeczkę. Mamy z mężem niezgodność rh. Ja mam grupę krwi BRH- a mój mąż BRH+. Ciąża przebiegła prawidłowo, urodziłam w 37 tyg. ciąży zdrowe dziecko. Nie jestem pewna czy po porodzie dostałam przeciwciała (nie wiem czy powinnam je dostać). Jeśli tak, a nie otrzymałam ich, to co mam teraz zrobić?

Z nieoficjalnych źródeł wiem, że przy pierwszej ciąży nie ma zagrożenia, ale zaraz po porodzie powinni mi podać przeciwciała. Czy powinnam otrzymać przeciwciała przed kolejnym zajściem w ciąże? Czy istnieje możliwość sprawdzenia w szpitalu, czy taka okoliczność miała lub nie miała miejsce, bo na wypisie ze szpitala nie ma żadnej wzmianki?

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Aneta Zwierzchowska
74 poziom zaufania

Witam!

Powinna Pani dostać w ciągu 72 godzin po porodzie zastrzyk domięśniowy z immunoglobuliną anty D. W pierwszej ciąży rzeczywiście nie ma zagrożenia dla dziecka, ale jeśli nie zostanie wdrożona profilaktyka (czyli nie zostanie wykonana wyżej wymieniona iniekcja), to istnieje ryzyko choroby hemolitycznej u kolejnego dziecka. Proponuję udać się do szpitala, w którym Pani rodziła, i osobiście zapytać lekarza, który robił wypis, o to, czy podano Pani immunoglobulinę. Być może pominięto ten fakt w wypisie- z pewnością w dokumentacji szpitalnej będzie jednak można odnaleźć odpowiednią adnotację, jeśli dostała Pani zastrzyk.

Jeśli okaże się, że nie otrzymała Pani iniekcji, to w kolejnej ciąży konieczny będzie wzmożony nadzór nad dzieckiem (teraz jest już za późno na podawanie immunoglobuliy). Regularnie kontrolowana będzie Pani krew pod kątem poziomu przeciwciał anty D (czyli przeciwko czynnikowi Rh). Częściej będzie miała Pani również wykonywane badanie USG, aby wcześnie wychwycić ewentualne objawy rozwijającej się u dziecka choroby. W razie wyraźnego, niebezpiecznego wzrostu poziomu przeciwciał w Pani organizmie, konieczna może być transfuzja krwi u dziecka- wewnątrzłonowo (poprzez nakłucie pępowiny) lub po wcześniejszym, planowym ukończeniu ciąży.
Miejmy jednak nadzieję, że tego typu interwencje nie będą konieczne. Zapraszam do lektury artykułu o konflikcie serologicznym w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/konflikt-serologiczny.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty