Konizacja szyjki macicy i wiek a szansa na ciążę

Czy konizacja szyjki macicy i wiek stanowi podstawę do obaw o możliwość zajścia w ciążę? Mam 30 lat i nie chcę jeszcze dziecka, zderzam się jednak z opinią ginekologów,że w takim przypadku powinnam przygotować się na to,że nie będę mogła mieć dzieci,jeśli nie zdecyduję się na nie jak najszybciej. Jaka jest korelacja między wiekiem a usunięciem szyjki macicy? Dziękuję za odpowiedź

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Nie wiem czy dokładnie rozumiem intencje pytania. Sama konizacja nie wiążę się z brakiem możliwości zajścia w ciążę w późniejszym etapie. Inną sprawą jest ewentualne powikłania choroby, która jest wskazaniem do konizacji w celach diagnostycznych. To może być powód, który uniemożliwi późniejsze zajście w ciąże.