Konsekwencje przenoszonej spirali domacicznej - czy grozi mi rak szyjki macicy?

Witam, około siedem lat temu założyłam spiralę a wiem, że można ją nosić tylko do 5 lat. Boję się iść do lekarza, ponieważ może być coś nie tak. Nie mam żadnych szczególnych objawów jeśli chodzi o moje zdrowie. Niedawno moja znajoma poszła do ginekologa, żeby jej wyjął spiralę, ponieważ chciała zajść w ciążę i okazało się, że ma raka szyjki macicy i lekarz powiedział jej, że to od spiralki. Po tej całej sytuacji boję się wizyty u lekarza. Proszę mi poradzić, co mam zrobić? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Proszę nie przenosić doświadczeń znajomej na własną osobę. Nie ma dowodów, że spirala domaciczna powoduje raka szyjki macicy. Jeśli regularnie wykonuje się cytologię to można wykryć tą chorobę na wszesnym etapie i skutecznie leczyć.

Z wizytą u ginekologa, proszę nie zwlekać, bo jak zrozumiałam, nie była Pani u niego od 7 lat. Tylko badanie ginekologiczne i prawidłowa cytologia mogą dać odpowiedź na Pani pytania o stan zdrowia. Im szybciej odbędzie Pani wizytę, tym krócej będzie się Pani niepokoiła stanem swojego zdrowia.