Kontakt dziecka z ojcem nadużywającym alkoholu

Jestem matka samotnie wychowująca 8-letniego syna. Syn ma kontakt z ojcem - człowiekiem nadużywającym alkoholu. Rozeszłam się z jego ojcem ze względu na przemoc psychiczna i fizyczną. W ostatnim czasie nasiliło się używanie przez syna wulgaryzmów, złe odnoszenie się do personelu szkoły. W mojej obecności nigdy nie przeklina. kolega opowiada mu zabawną historie a mój syn chcąc powiedzieć, że historia jest pasjonującą używa za to "słowa - kurcze ale super".

Witam 'Kurczę, ale super" jest całkiem normalnym powiedzeniem. Oznacza to, ze może bardziej pani oabwai się wpływu ojca alkoholika na syna niż że cos się dzieje.
A jesli rzeczywiście coś się dzieje to na pewno dobrze, że pani interweniuje i trzeba wobec dziecka na to reagować, że tak nie należy.
Magdalena Brabec

Dzień dobry.

Nie bardzo wiem, z jakim problemem się Pani zgłasza. Czy jest nim kontakt z byłym mężem, jak Pani podaje, nadużywającym alkoholu, czy może problemy z dorastającym synem? Wydaje się, że usiłuje Pani powiązać oba, niezależne, zdaje się problemy i sprowadzić je do stwierdzenia, że z powodu kontaktu z ojcem, Pani syn zaczyna się "źle prowadzić". Na podstawie Pani enigmatycznego opisu trudno jest udzielić wiążącej odpowiedzi, jednak wątek toksycznego kontaktu ojca z dzieckiem wydaje się być mocno naciągany. Sugerowałbym Pani konsultację psychologiczną oraz być może terapię, podczas której przepracuje Pani swoje rozstanie z partnerem, dzięki czemu nie będzie Pani obciążać go za niepowodzenia w Pani życiu, a stanie się Pani niezależną, autonomiczną jednostką.

Pozdrawiam.

Może warto porozmawiać o tym z były partnerem? Często taka rozmowa- w atmosferze troski o dziecko, a także pytania drugiego rodzica jako osoby ważnej w wychowaniu dziecka, mogącej także coś wiedzieć i coś zrobić w tej sprawie- potrafi zdziałać naprawdę dużo.
Dodatkowo warto się zastanowić, czy zmiana języka jest związana z byłym partnerem, czy może bardziej z grupa rówieśniczą, oglądanymi w tv historiami (jeśli syn ogląda tv) itp. Warto także porozmawiać z nauczycielami, szczególnie z wychowawcą. Może on także mieć cenne informacje dotyczące tego, co dzieje się w klasie, z kim przyjaźni się syn, czy coś się ostatnio zmieniło itp.
Gdyby problemy się nasiliły albo zachowanie syna znacząco się pogorszyło można także skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.