Kontakt dziecka z ojcem nadużywającym alkoholu

Jestem matka samotnie wychowująca 8-letniego syna. Syn ma kontakt z ojcem - człowiekiem nadużywającym alkoholu. Rozeszłam się z jego ojcem ze względu na przemoc psychiczna i fizyczną. W ostatnim czasie nasiliło się używanie przez syna wulgaryzmów, złe odnoszenie się do personelu szkoły. W mojej obecności nigdy nie przeklina. kolega opowiada mu zabawną historie a mój syn chcąc powiedzieć, że historia jest pasjonującą używa za to "słowa - kurcze ale super".
KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu

Skuteczność terapii grupowych

Witam 'Kurczę, ale super" jest całkiem normalnym powiedzeniem. Oznacza to, ze może bardziej pani oabwai się wpływu ojca alkoholika na syna niż że cos się dzieje.
A jesli rzeczywiście coś się dzieje to na pewno dobrze, że pani interweniuje i trzeba wobec dziecka na to reagować, że tak nie należy.
Magdalena Brabec

0

Dzień dobry.

Nie bardzo wiem, z jakim problemem się Pani zgłasza. Czy jest nim kontakt z byłym mężem, jak Pani podaje, nadużywającym alkoholu, czy może problemy z dorastającym synem? Wydaje się, że usiłuje Pani powiązać oba, niezależne, zdaje się problemy i sprowadzić je do stwierdzenia, że z powodu kontaktu z ojcem, Pani syn zaczyna się "źle prowadzić". Na podstawie Pani enigmatycznego opisu trudno jest udzielić wiążącej odpowiedzi, jednak wątek toksycznego kontaktu ojca z dzieckiem wydaje się być mocno naciągany. Sugerowałbym Pani konsultację psychologiczną oraz być może terapię, podczas której przepracuje Pani swoje rozstanie z partnerem, dzięki czemu nie będzie Pani obciążać go za niepowodzenia w Pani życiu, a stanie się Pani niezależną, autonomiczną jednostką.

Pozdrawiam.

0

Może warto porozmawiać o tym z były partnerem? Często taka rozmowa- w atmosferze troski o dziecko, a także pytania drugiego rodzica jako osoby ważnej w wychowaniu dziecka, mogącej także coś wiedzieć i coś zrobić w tej sprawie- potrafi zdziałać naprawdę dużo.
Dodatkowo warto się zastanowić, czy zmiana języka jest związana z byłym partnerem, czy może bardziej z grupa rówieśniczą, oglądanymi w tv historiami (jeśli syn ogląda tv) itp. Warto także porozmawiać z nauczycielami, szczególnie z wychowawcą. Może on także mieć cenne informacje dotyczące tego, co dzieje się w klasie, z kim przyjaźni się syn, czy coś się ostatnio zmieniło itp.
Gdyby problemy się nasiliły albo zachowanie syna znacząco się pogorszyło można także skorzystać z pomocy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty