Kontuzja nogi - kiedy wrócę do formy?

Taki oto wynik badania rezonansem odebrałem dziś z pracowni. Bardzo bym prosił o odpowiedź co mam z tym dalej robić i czego mam się spodziewać ? Na co uważać. Dla mnie brzmi to bardzo poważne, obawiam się, że nie będę w stanie już normalnie chodzić i pływać. Znaczna ilość krwistego wysięku w jamie stawowej i w zachyłku nadrzepkowym. W części bocznej zachyłka nadrzepkowego ogranizujący się skrzep krwi średnicy 17 mm. Strefy obrzęku szpiku wskazujące na stłuczenie kości występują w kłykciach bocznych nasad kości udowej i piszczelowej i przyśrodkowym kości piszczelowej. Chrząstki pokrywające powierzchnie stawowe nasad prawidłowej grubości, bez ubytków powierzchniowych i ognisk nieprawidłowego sygnału. W rzucie więzadła krzyżowego przedniego strefa nieprawidłowego sygnału, cechy uszkodzenia więzadła III stopnia. Więzadło krzyżowe tylne wykazuje nadmiernie łukowaty kształt, co pośrednio wskazuje na uszkodzenie ACL. Przez róg tylny łąkotki bocznej biegnie linijne ognisko podwyższonego sygnału, dochodzące do przytorebkowego brzegu łękotki, mogące odpowiadać uszkodzeniu II stopnia. Łąkotka przyśrodkowa kształtna bez cech uszkodzenia - oderwana torebla włóknista łąkotki od bocznej powierzchni trzonu i rogu tylnego. Więzadła poboczne przyśrodkowe z cechami stłuczenia z uszkodzeniem I stopnia w pasmie przednim. Więzadło poboczne boczne bez ewidentnych cech uzkodzenia. Rzepka kształtna, bez cechy zmian pourazowych. Chrząstka pokrywająca jej tylną powierzchnię nie wskazuje cech patologii. Troczek przyśrodkowy stłuczony z uszkodzeniem III stopnia. Więzadło właściwe rzepki prawidłowe. Struktury dołu podkolanowego prawidłowe.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Kontuzja jest na tyle poważna, że trzeba ją leczyć. Prawdopodobnie leczenie zachowawcze nie będzie wystarczające i będzie trzeba poddać się leczeniu operacyjnemu.
Zabiegi te polegają na rekonstrukcji więzadeł i jak i rekonstrukcji stawu tak, by pacjent mógł wrócić do pełnej sprawności.

Myślę, że powininen Pan udać się jak najszybciej na wizytę do ortopedy, gdyż niezbędne jest zaplanowanie odpowiedniego leczenia.

W większości przypadków po leczeniu zabiegowym pacjenci wracają do pełnej sprawności.

Pozdrawiam!