Koszmary senne i zaburzenia snu

Jakie to jest straszne przed chwila sie przebudzilam ... jak usnelam 3 razy sie budzilam niby ale dalej bylam w snie ostatni raz to bylo jak bym probowala wstac I cos zaczelo mna szarpac krzyczalam do mojego partnera probowalam go obudzic szarpalam nim darlam sie na caly glis ale mnie nie slyszal tak jak by duzo rak probowalo wyciagnac moja dusze z ciala w koncu obudzil mnie chlopak bo jaknelam ale cichutko co bylo dziwne bo naprawde darlam sie zdazylo mi sie to dopiero drugi czy trzeci raz!!!!

Witam, opisała Pani swój sen, ale nie zadała Pani żadnego pytania, więc w zasadzie nie wiadomo czego Pani oczekuje.
W każdym razie koszmary senne zdarzają się prawie każdemu, a ich przyczyny są w zasadzie nieznane. Wiadomo, że np. niektóre leki potrafią je wywołać. Koszmar może coś oznaczać, ale też może nie oznaczać niczego, tylko np. chwilowo "zaburzoną" czynność mózgu podczas snu. Jeżeli jakiś sen się powtarza, to prawdopodobnie o czymś mówi, o czymś , co tkwi w naszej nieświadomości. Ale nie zawsze warto to zgłębiać. Proszę się pomodlić za zmarłe osoby z Pani rodziny (oczywiście jeśli jest Pani wierząca). Wszystkiego dobrego.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Na podstawie opisu, jaki Pani zamieściła w swojej wiadomości, przypuszczam, że doświadczyła Pani porażenia przysennego. Porażenie przysenne (inaczej paraliż przysenny) to stan, który występuje podczas zasypiania lub rzadziej podczas przechodzenia ze snu do stanu czuwania. Objawia się porażeniem mięśni ramion, nóg i górnego tułowia (katapleksją) z jednoczesnym zachowaniem pełnej świadomości i pamięci. Podczas paraliżu zwykle ma się wrażenie, że człowieka ogarnia niemoc, nie można się ruszać, mówić, otworzyć oczu, mięśnie są całkowicie rozluźnione, opada żuchwa. Towarzyszą temu nieprzyjemne doznania fizyczne, np. uczucie bezwładnego spadania, wrażenie dzwonienia w uszach, wykręcania ciała albo przygniatania klatki piersiowej. Osoby podczas porażenia przysennego mogą doświadczać czegoś na kształt snu na jawie albo halucynacji wizualnych czy dotykowych. Paraliżowi przysennemu zazwyczaj towarzyszy uczucie lęku, przyspieszony rytm serca, strach, utrata rzeczywistości i nieprzyjemne sny. Jeżeli doświadcza Pani tego stanu rzadko, to nie jest powód do zmartwień czy podjęcia leczenia. Jeżeli jednak paraliż senny pojawia się często i uniemożliwia Pani satysfakcjonujący sen, warto rozważyć wizytę w ośrodku terapii zaburzeń snu. Odsyłam do artykułów: http://portal.abczdrowie.pl/paraliz-senny i http://portal.abczdrowie.pl/porazenie-przysenne.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!