Krążek a żel do masażu intymnego

Witam, zaczęłam używać krążek antykoncepcyjny i mam obawy czy żel do masażu intymnego który używamy z mężem (bezbarwny, bezzapachowy, nie plemnikobójczy, na bazie wody) nie zmieni skuteczności krążka. Mam również pytanie dotyczące wyjmowania krążka na czas stosunku: czy wyjmowanie 2-3 razy w tyg na 1-2 godz. może osłabić jego skuteczność? Pozdrawiam

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Tradycyjne żele do masażu intymnego nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną krążka.
Mogą je zatem Państwo stosować bez obaw o zniesienie działania antykoncepcyjnego.
Dopuszczalne jest okresowe wyjmowanie krążka pod warunkiem, że czas przebywania poza pochwą nie będzie dłuższy niż 3 godziny. Po tym czasie istnieje ryzyko nie wydzielenia odpowiedniej dawki hormonów, co będzie wiązać się ze zmniejszeniem skuteczności krążka.
Pozdrawiam.