Krążek antykoncepcyjny: brak okresu

W niedzielę 20 marca w pierwszym dniu okresu założyłam krążek nuvaring. W poniedziałek wylądowałam w szpitalu z pęcherzykiem. Od 21 do 24 marca dostawałam zastrzyki rozkurczowe i antybiotyk. Współżyłam dopiero 14 dni po zakończonej kuracji, na dwa dni przed wyciągnięciem krążka. Krążek wyjęłam 09 kwietnia, a 12 miałam operację wycięcia pęcherzyka i jeszcze nie dostałam okresu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,
Antybiotyki z grupy penicylin i tetracyklin mogą wpływać na skuteczność działania krążka przez wpływanie na metabolizm wątroby. Nie dotyczy to amoksycyliny i doksacykliny. Przeprowadzono badania, które wykazały brak interakcji tych antybiotyków z krążkiem. Nie wiem jakie otrzymała Pani antybiotyki w szpitalu, z jakiej grupy. Przy antybiotykoterapii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie np. prezerwatywę przez cały czas przyjmowania antybiotyku oraz przez 7 dni po zakończeniu jego przyjmowania.
Zatem w Pani przypadku działanie krążka powinno być zachowane. Brak okresu może być wynikiem infekcji, operacji. Jednak dla pewności proponuję wykluczenie ciąży i wykonanie testu ciążowego.
Pozdrawiam