Kreatyna – jakie objawy niepożądane?

Witam, mam 21 lat od urodzenia miałem problem z moczeniem nocnym, aż do 16-17 roku życia, potem już przeszło. Chodzę na siłownie. Wszystko zaczęło się jak zacząłem brać kreatynę. Na początku po prostu w dzień i w nocy podsikiwałem się nie mogąc utrzymać moczu. Potem zacząłem brać coś mocniejszego, czyli jabłczan kreatyny no i zaczęło się, że w nocy wcale nie wstaje do łazienki. No i wszystko idzie w łóżko. Byłem u urologa przepisał jakieś blokery, ale to tylko działało chwilowo, a poza tym potem jak się załatwiałem, to wcale nie czułem, że sikam, taki jakby upośledzony układ moczowy. Badania wykazały, że wszytko w porządku w pęcherzu, lekarz nic tam nie widział. I nie wiedział co wymyślić to powiedział, że to może być na tle psychicznym. Dodam, że choruję na nerwice i depresje. Obecnie nadal nie mogę przytrzymać w dzień moczu. Bardzo mi się chce, ale jak pójdę do łazienki to automatycznie mi się odechciewa. Czasami coś tam poleci, ale to małe ilości, za to chodzę co pół godziny do łazienki. No a w nocy wiadomo, wcale się nie budzę, żeby wstać do łazienki. Co pan poradzi na to, lata lecą, a ja nadal leje w łóżko, to straszne. Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Opisane przez Pana dolegliwości nie są typowe dla preparatów kreatyny, choć rzeczywiście preparaty te powodują zatrzymanie wody w organizmie. Ale ponieważ obserwuje Pan taką korelację czasową, na początek spróbowałabym odstawienie preparatu i zmniejszenie intensywności treningu oraz obserwację, czy takie postępowanie będzie miało wpływ na Pana dolegliwości.

By rozpoznać tło psychogenne, w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne możliwe przyczyny. Dlatego warto: określić ciężar właściwy moczu w dobowej zbiórce, wykonać badanie usg jamy brzusznej z pełnym pęcherzem oraz po mikcji. W dalszej kolejności badanie urodynamiczne. Warto jeszcze określić stężenie glukozy we krwi.

Jeżeli w żadnym z powyższych badań nie będzie odchyleń, rzeczywiście będzie trzeba rozważyć możliwość czynnika psychogennego.

Tutaj znajdzie Pan artykuł o nietrzymaniu moczu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!