Kręgosłup - odcinek lędźwiowy - rezonans magnetyczny - poszerzony korzeń nerwowy

Co to znaczy: znacznie poszerzony korzeń nerwowy po stronie prawej na poziome L5/S1? Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Poszerzenie korzenia nerwowego świadczy prawie zawsze o jego obrzęku i stanie zapalnym, towarzyszą temu objawy pod postacią znacznie nasilonych bóli korzeniowych (rwy kulszowej w przypadku odcinka lędźwiowego), czasem mogą się pojawić neurologiczne objawy ubytkowe tj. zaburzenia czucia, osłabienie i zaniki mięśniowe. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa pod postacią dyskopatii. W każdym przypadku stwierdzenia obrzęku korzenia nerwowego należy dążyć do poznania przyczyny. Leczenie jest objawowe - przy pomocy leków przeciwbólowych i odpoczynku. Przyczynowo działa się poprzez odpowiednią rehabilitację ruchową. Proszę zgłosić się z wynikiem do lekarza kierującego w celu wdrożenia odpowiedniego postępowania.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.