Krew podczas podcierania

Witam, mam 17 lat, od ostatniego czasu zauważyłem świeżą krew podczas podcierania i nie wiem, czy już się mam załamywać, bo wyczytałem w Internecie już pełno chorób z tym związanych, proszę o pomoc :(

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Rzeczywiście krew w kale jest objawem wielu chorób. Jednakże w twoim przypadku możemy odrzucić tę najgrożniejszą, jaką jest nowotwór, bowiem rak pojawia się zwykle po 40 roku życia.

Niemniej jednak możesz cierpieć na żylaki odbytu, szczelinę odbytu (jeśli odczuwasz ból przy załatwianiu się), biegunkę infekcyjną, etc. Czy odczuwasz jakieś dodatkowe obajwy?, złe samopoczucie?, gorączkę?, bóle brzucha?

Warto zgłosić się do lekarza rodzinnego, by zobaczył, co jest przyczyną krwawienia. Jednakże nie ma obawy, że jest to bardzo groźna choroba zagrażająca życiu.

Możliwe też, że krwawienie pochodzi z dróg rodnych, a nie z przewodu pokarmowego, wtedy możliwe, że przyczyną są np. polipy macicy, mięśniaki lub infekcja. Dobry gienekolog oceni zarówno te przyczyny, jak i te podane wyżej.