Krew w stolcu od paru lat

Od kiedy ukończyłam 13 lat w moim stolcu pojawiała się krew, byłam dwa razy w szpitalu i dwa razy miałam robione badania lecz nic nie wykazało. Zostałam odprawiona do domu ze wskazówkami jak się odżywiać i lekarz twierdził, że krew pojawia się gdyż mam słabe krwinki… krew wciąż się pojawia czasem mam przerwą raz na pół roku, raz na rok i gdy oddaje stolec strasznie boli mnie odbyt, jakby mnie coś rozrywało przy samym końcu... teraz mam ukończone 21 lat i wciąż krwawię czasem bardziej, czasem mniej czasem w cale. Zauważyłam, że gdy mam zatwardzenie ta krew się pojawia, ale gdy kał jest normalny to nie krwawię. Co może być przyczyną?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Potencjalnych przyczyn krwawienia z dolnego odcinka przewodu pokarmowego jest bardzo wiele. Nie można więc postawić diagnozy bez choćby rozmowy z pacjentem i badania fizykalnego, w tym badania per rectum (przez odbyt). Zwykle konieczne jest wykonanie badań dodatkowych.
Zważywszy na opis dolegliwości oraz okoliczności ich występowania wiele wskazuje na żylaki odbytu (tzw. hemoroidy) jako ich przyczynę.

Podkreślam jednak, iż jest to tylko podejrzenie, a do postawienia diagnozy konieczna jest diagnostyka, dlatego powinna Pani zgłosić się do lekarza. W związku z opisywanym bagatelizowaniem objawów przez dotąd zajmującego się Panią lekarza, warto zasięgnąć porady innego.
Pozdrawiam