Krople Cosopt w jaskrze

Mam 57 lat i od zawsze niskie ciśnienie. Zrobiłam badania podstawowe krwi i wszystko jest w normie. Moja okulistka stwierdziła, że mam jaskrę. Zrobiłam pole widzenia i pachymetrię. Zaleciła krople Cosopt dwa razy dziennie. Po podaniu kropli oczy szczypią i łzawią i obawiam się, czy aby lekarstwo nie wypływa z oka. Dodatkowo zaleciła mi krople Vitreolent trzy razy dziennie, bo często mam ciemne plamki przelatujące w polu widzenia. Następną wizytę mam pod koniec września, a boję się bardzo utraty wzroku. Czy należy zrobić jeszcze jakieś inne badania wzroku? Może sprawdzić diagnozę u innego okulisty? Dodam, że w mojej rodzinie dotąd nie było jaskry.

KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu

Czy jaskra jest chorobą ludzi starszych?

Nadmierne łzawienie i szczypanie po podaniu kropli może wynikać np. ze złej techniki podawania kropli czy też z uczulenia na któryś składnik kropli. Krople powinny być podawane do worka spojówkowego dolnego w jego części bocznej (skroniowej), po jednej kropli do każdego oka. Lek podany w ilości większej niż jedna kropla nie mieści się w worku spojówkowym. Niewielkie łzawienie nie powinno zakłócić procesu wchłaniania leku przez spojówki.

Jeżeli łzawienie jest obfite i obawia się Pani, że lek się nie wchłonie, można dodatkowo podać krople, nadmiar wypłynie, ale należy pamiętać, aby po podaniu kropli ucisnąć palcem okolice kąta wewnętrznego, gdyż nadmiar kropli może spływać do nosa i gardła, gdzie przez błonę śluzową może wchłaniać się do krwiobiegu, działając na cały organizm. Tak naprawdę najlepszym wykładnikiem prawidłowego lub zbyt małego procesu wchłaniania kropli jest wartość ciśnienia wewnątrzgałkowego, zmierzonego podczas kontroli.

W przypadku uczulenia na składniki kropli należy zmienić lek na inny, który nie wywołuje uczucia szczypania, a prawidłowo reguluje ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Warto też zrobić badania: gonioskopię, aby określić szerokość kąta przesączania i GDx, które określa stopień uszkodzenia włókien nerwowych. Oczywiście ma Pani prawo udać się do innego okulisty. Jednak muszę powiedzieć, że warto kontrolować ciśnienie u jednego okulisty tym samym aparatem.

Jaskra często występuje rodzinnie, ale brak rozpoznania jaskry w rodzinie nie wyklucza jaskry u Pani. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty