Krosty na uchu u dwulatka

Witam, mam dwuletniego synka, któremu na uchu zrobiły się dziwne guzki, krostki, nie wiem pod który termin to podciągnąć. Na początku była to jedna krostka i myślałam, że zwyczajnie zniknie, ale krostka nie zniknęła, a dołączyły do niej kolejne. Krostki są twarde, więc mówię o nich również guzki. Na początku, gdy się pojawią wyglądają jakby podeszły wodą, a w krótkim czasie pojawia się na nich strupek, pomimo że syn ich nie drapie. Strupek jest zawsze pośrodku krostki. Miejsce dookoła jest czerwone i lekko obrzęknięte. Krostki pojawiły się na obrąbku ucha na wysokości guzka Darwina. Dodam, że w ciągu ostatniego dnia podobny guzek pojawił się na drugim uchu, dokładnie w tym samym miejscu. Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie,

powstawanie zmiany prezentowanej na dołączonym zdjęciu może być wynikiem szeregu procesów zachodzących w niej samej. Początkowo wysypka zmienia się w pęcherzyki różnej wielkości (od łepka szpilki do wielkości grochu) wypełnione przezroczystym płynem. Płyn mętnieje i pęcherzyki zmieniają się w krosty, które po 6–7 dniach przysychają i powstają strupki. Niekiedy dziecko ma gorączkę, źle się czuje, jest osłabione. To ważne ze względu na rokowanie. Brak tego typu objawów nie sugeruje poważniejszej patologii. Czasami może pojawiać się także ropny wyciek spod strupa, najczęściej przy przypadkowym ściśnięciu. Opisywane zmiany mogą być wynikiem zastoju w okolicach mieszka włosowego, wtedy mówi się o kaszaku lub gdy występuje nadmierne rogowacenie w obrębie mieszka włosowego, czyli prosak. Wszystkie zmiany powstałe na skórze mogą ulegać nadkażeniu, stad ich wygląd nigdy nie jest jednakowy i mogą wywołać zmiany zapalne w otaczających tkankach czego rezultatem jest obrzęk i zaczerwienienie. W związku z wiekiem synka zalecałbym udać się do pediatry. Lekarz rodzinny ma możliwość wykonania badań w celu wykluczenia innych przyczyn, a także może zalecić lek do stosowania na zmianę lub ogólnoustrojowo. Osobiście zalecałbym smarować preparatami zmniejszającymi świąd i działającymi przeciwbakteryjnie np. Pudrodermem lub roztworem gencjany. Jednakże w pierwszej kolejności polecam wspomnianą wcześniej wizytę u lekarza.