Krótka szyjka macicy i szanse na ciążę

Witam, w pierwszej ciąży urodziłam córkę po terminie, ponieważ nie było rozwarcia, skończyło się przez cc. Po dwóch latach poroniłam dwa razy i miałam łyżeczkowanie. W zeszłym roku urodziłam przedwcześnie w 24. tygodniu. Przyczyną było rozwarcie z wpukleniem pęcherza płodowego oraz ostre zakażenie. Teraz szyjka ma 2,5 cm i jej ujście wewnętrzne jest rozwarte na 3 mm. Lekarz mówi, że sytuacja się nie zmieni. Chciałabym jeszcze spróbować, ale wiem, że będzie trudno utrzymać ciążę. Nie wiem, jak długa była szyjka przed pierwszym porodem. Czy możliwe jest, że się skróciła, a wcześniej była dłuższa? Czy moja sytuacja jest beznadziejna? Może spróbować akupresury, żeby poprawić ukrwienie macicy, a tym samym szyjki? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To całkiem naturalne, że kanał szyjki macicy skraca się stopniowo podczas ciąży. W niewydolności cieśniowo-szyjkowej skracanie to następuje po prostu dużo za wcześnie. Nie powiem Pani nic o akupresurze w leczeniu niewydolności cieśniowo-szyjkowej. Być może jest to pewna opcja dodatkowa, ale z pewnością nie leczenie pierwszego wyboru. Po zajściu w kolejną ciążę, niezależnie od wyjściowej długości kanału szyjki, powinna Pani mieć założony profilaktycznie  szew szyjkowy (na początku drugiego trymestru). Tak robi się standardowo w przypadku, gdy w przeszłości doszło do porodu przedwczesnego z powodu niewydolności szyjki. Szew nie daje 100% szansy na donoszenie ciąży, ale wyraźnie ją zwiększa. Myślę więc, że może Pani jeszcze próbować, skro marzy Pani o kolejnym dziecku.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!