Krótkie kości udowe u płodu w 37 tygodniu ciąży

Witam W 20 tygodniu ciazy stwierdzono ze moja pepowina jest dwunaczyniowa. W dalszym czasie plod rozwijal sie prawidlowo az do 32 tc, wowczas lekarz poinformowal mnie ze kosci udowe sa za krotkie. Na dzien dzisiejszy (37 tc) kosc udowa = 64 mm (waga malenstwa to 2.650) Czy moze to byc spowodowane tym ze sama jestem osoba niska, czy raczej powinnam sie przygotowac na to ze dziecko moze byc chore? Kasia

Lek. Marta Jaruchowska

Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie na 100%, jest zbyt mało danych. Pępowina dwunaczyniowa sama w sobie nie jest niczym złym, ale może świadczyć o wadzie genetycznej maleństwa. Dziecko rzeczywiście nie jest za duże,ale może być też jego taka uroda. To już zbyt późny wiek ciążowy na jakiekolwiek badania genetyczne, jeśli była PAni całą ciążę pod opieką prenatalną, wszystkie konieczne badania USG były wykonane , np NT było prawidłowe, NB, screening w 20 tyg i 30 tyg były również prawidłowe to jest duża szansa, że dziecko będzie jednak zdrowe,ale bez badan genetycznych nie da się tego stwierdzić na pewno.