Krwawienia po histeroskopii

Witam, mam 49 lat, 5 dni temu miałam wykonany zabieg hysteroscopia - enucleatio polypus endometrialis (68.234) (89.00) (88.77), ze względu na bardzo obfite, przedłużające się miesiączki. Usg: macica w położeniu pośrednim o równych obrysach i niejednolitej echogeniczności; AP55mm. W myometrium ściany przedniej, myoma o średnicy 18 mm. Endometrium niejednorodne o wysokości 20 mm, z widocznym echem hiperechogennym - Susp polipus endometrialis. Jajniki położone typowo. Jajnik prawy 38x30 mm, o budowie ubogopęcherzykowej, jajnik lewy 29x26 mm, i budowie również ubogopęcherzykowej. Zatoka Douglasa bez patologicznych cech. Bezpośrednio po zabiegu miałam skąpe krwawienie, w drugim dniu po spacerze krwawienie trochę nasiliło się, ale nie jest bardzo obfite, wystarczają 3-4 podpaski dziennie oraz mam niewielkie bóle brzucha. Dziś pojawiły się również niewielkie pojedyncze skrzepy krwi. Od zabiegu przyjmuję D*** 2x1 oraz P*** 1x1. Jak długo może trwać takie krwawienie po zabiegu, czy powinnam się zaniepokoić tymi skrzepami, gdyby nadal występowały? Czy mogę wrócić już do normalnego trybu życia, czy nadal powinnam leżeć w domu? Kiedy mogę się spodziewać miesiączki? Czy mogę stosować na brzuch i uda wyszczuplające, rozgrzewające kosmetyki do pielęgnacji ciała? Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Krwawienie z dróg rodnych jest częstym zjawiskiem po histeroskopii - nie powinno być nadmiernie obfite i utrzymywać się do kilku dni po zabiegu. Zdarzają się również bóle podbrzusza, które powoli ustępują. Nie ma więc powodu do zmartwień, aczkolwiek proszę prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać dźwigania. Kilka dni po zabiegu można powrócić do aktywności zawodowej. Jeżeli jednak krwawienia utrzymują się dłużej, a ból podbrzusza nasila się - proszę niezwłocznie udać się do lekarza. Miesiączka powinna powrócić w spodziewanym terminie lub kilka dni po nim. Ustosunkowując się do Pani pytania o stosowanie kremów rozgrzewających, nie zalecałabym stosowania ich na okolice brzucha co najmniej przez najbliższy miesiąc.