Krwawienia z odbytu - co robić?

Od dłuższego czasu miewam zaparcia ,oddaję stolec co 3 -4dni z wielkim wysiłkiem i co dwa, trzy tygodnie pojawia się krew ciemnoczerwona, śluzowata i dużo. Nie mam żadnych dolegliwości bólowych. Biorę leki osłaniające żołądek/zdiagnozowane nadżerki żołądka/, leki na nadciśnienie, arytmię serca, na cholesterol. Byłam u lekarza rodzinnego /chirurg/zbadał mnie i powiedział, że to żylaki odbytu ale nie powiedział jak temu zapobiegać. Dodam, że po takim krwawieniu czuję się osłabiona. Czy to jest groźne i czy można to jakoś leczyć. Nie wiem czy mogę stosować leki na hemoroidy przy krwawieniach z odbytu? Dziękuję za odpowiedź. Alina lat 52

KOBIETA ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam.

Informacje przedstawione w pytaniu sugerują, że najbardziej prawdopodobną przyczyną krwawień są żylaki odbytu. Rozważyć warto wykonanie kolonoskopii, by sprawdzić, czy nie istnieje inne źródło krwawienia w jelicie grubym. Z uwagi na stwierdzane w przeszłości nadżerki błony śluzowej żołądka wskazane też wykonanie gastroskopii.

Po wykluczeniu zmian w obrębie górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego za przyczynę krwawień należy będzie uznać żylaki odbytu.

Zapobieganie krwawieniom z żylaków polega przede wszystkim na unikaniu zaparć, a zatem stosowaniu diety z dużą zawartością błonnika, tj. warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz regularnej aktywności fizycznej.

Leki do stosowania miejscowego, np. maści może Pani aplikować, ale nie podczas aktywnego krwawienia.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty