Krwawienie dziąseł podczas szczotkowania

Od kilku miesięcy mam problem z dziąsłami, które krwawią przy szczotkowaniu. Na początku było to sporadyczne, zmieniłem szczoteczkę na miękką ale pomogło tylko na kilka tygodni i poroblem znów wrócił. Nie wiem co z tym zrobić.... Może powinienem używać jakiejś specjalnej pasty lub szczoteczki? Proszę o wskazówki...
MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Przyczyną może być nieprawidłowa metoda szczotkowania, jak również choroby przyzębia.
Niewłaściwym jest szczotkowanie zębów wykonując okrężne ruchy szczotką. Może to prowadzić do spychania dziąseł ich podrażnienia, a także do odsłonięcia szyjek zębów co doprowadza do nadwrażliwości.
Szczotkowanie powinno odbywać się pionowymi ruchami od dziąsła ku koronie zęba - w przypadku szczęki ruch z góry ku dołowi, w przypadku żuchwy z dołu ku górze, tak jakby chciał Pan "naciągnać" dziąsło na ząb.
Przyczyną krwawienia dziąseł może być także nadmierna ilość kamienia nazębnego i osadu. Regularne zabiegi z zakresu higienizacji jamy ustnej (skaling, piaskowanie) przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym mogą skutecznie rozwiązać problem.
Swój problem powinien Pan skonsultować na wizycie stomatologicznej, podczas której dentysta wykona badanie jamy ustnej, zweryfikuje co może być realną przyczyna krwawienia dziąseł, oceni ilość płytki nazębnej i pomoże dobrać odpowiedni rodzaj szczotki do zębów. Higienistka natomiast może przeprowadzić krótkie szkolenie, jak prawidłowo należy szczotkować zęby by nie doprowadzać do podrażnienia dziąseł.

Witam,
Zalecam wizytę w gabinecie stomatologicznym.Krwawienie dziąseł jest w większości przypadków wynikiem stanu zapalnego powstałego w skutek drażnienia miękkich tkanek przez nieumiejętnie usuwane złogi nazębne (kamień i płytka nazębna),w których znajdują się toksyny bakteryjne.
W trakcie profesjonalnego zabiegu ( skaling,piaskowanie i polerowanie zębów),przeprowadzony zostanie również instruktaż higieny jamy ustnej i zlecona odpowiednia terapia domowa ( np,płukanki).
Jeśli więc nie stwierdzono żadnych innych schorzeń,związanych np.z zaburzeniem krzepliwości krwi. polecam wizytę w gabinecie stomatologicznym.

Przede wszystkim należy ustalić przyczynę krwawienia dziąseł i tu konieczne jest badanie stomatologiczne. Najczęstrzą przyczyną jest stan zapalny spowodowany obecnością kamienia nazębnego i płytki bakteryjnej. Profesjonalne usunięcie złogów i ewentualne leczenie p-zapalne likwiduja problem. Natomiast właściwa technika szczotkowania zapobiega powstawaniu kamienia.

Na pewno proszę wywalić miękką szczoteczkę , one nie nadają się do normalnego czyszczenia zębów , używać średniej twardości , skonsultować się ze Swoim lekarzem i poprosić o instruktaż higieny jamy ustnej

Krwawiące dziąsła nie są stanem normalnym. Najczęstszą przyczyną jest zalegający kamień nad i pod dziąsłowy. Konieczna jest profesjonalna higienizacja w gabinecie oraz zabieg Vector. Po tych zabiegach problem krwawiących dziąseł powinien się rozwiązać.

Krwawienie z dziąseł jest zazwyczaj manifestacją stanu zapalnego w obrębie dziąseł. Przyczyną jest niewłaściwe oczyszczanie tej okolicy, co w czasie prowadzi do odkładania kamienia nazębnego. Najrozsądniej będzie udac się do stomatologa na wizytę kontrolną i poddanie się zabiegowi higienizacji. W dalszej kolejności prawidłowa technika szczotkowania będzie konieczna do utrzymania dziąseł z zdrowym stanie.

Najważniejsze jest wyeliminowanie przyczyny krwawienia zębów. Może to wynikać albo z podrażnienia mechanicznego dziąseł np. twardym włosiem szczoteczki i mocnym jej dociskaniem podczas mycia, albo stanem zapalnym dziąseł. Stany zapalne dziąseł mogą wynikać z wielu chorób, zazwyczaj jednak spowodowane są niewłaściwą higieną, wtedy na zębach kumulują się kolejne warstwy płytki nazębnej, stopniowo ewoluując w kamień nazębny. Kamień nazębny trzeba już usunąć u higienistki stomatologicznej, podczas profesjonalnego zabiegu higienizacji. Zabieg taki zazwyczaj składa się z 3 etapów: skalingu (ręcznego lub ultradźwiękowego), piaskowania oraz polerowania. Krwawienie z dziąseł nie jest jednak normalnym objawem, może być chociażby objawem rozwijającej się paradontozy, warto więc odwiedzić stomatologa w celu diagnozy. Proszę dalej używać szczoteczki z miękkim włosiem, łagodnie, ale precyzyjnie szczotkować zęby oraz używać pasty przeznaczonej dla pacjentów ze schorzeniami dziąseł.

Pozdrawiamy,
stankowscy.com.pl/
facebook.com/badzbystry