Krwawienie po pettingu

Jestem dziewicą. Uprawiałam petting ze swoim chłopakiem na 4 dni przed okresem. Następnego dnia pojawiło się krwawienie. Krew podobna do okresu, ale jest jej mniej, choć zawsze przy podcieraniu papier jest czerwony. Boli mnie podbrzusze, co wcześniej przy okresie zdarzało się sporadycznie. Czy to jest okres, czy to coś niepokojącego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Nie do końca rozumiem, co Pani ma na myśli pisząc o pettingu. Jeśli było to takie działanie, które mogło spowodować podrażnienie np. błony dziewiczej, to naturalnie może być to przyczyną krwawienia. W takim wypadku nie ma powodu do zmartwień. Oczywiście krwawienie takie może być też spowodowane patologicznymi zmianami w obrębie narządu rodnego, czego bez badania nie można wykluczyć, ale w przypadku młodej kobiety jest to mało prawdopodobne. Krwawienie na kilka dni przed miesiączką może być też spowodowane zbyt niskim poziomem progesteronu. Ta możliwość się uprawdopodobni, jeśli krwawienia wystąpią w przyszłości, przed kolejnymi miesiączkami. Jeśli taka sytuacja wystąpi - proszę się zgłosić do lekarza ginekologa. Trudno natomiast powiedzieć, co powoduje u Pani ból w podbrzuszu. Może on być związany właśnie z miesiączką, ale możliwe też, że wywołany jest np. torbielą jajnika. Jeśli nie jest to bardzo silny ból, to proszę się poobserwować przez najbliższe kilka tygodni. Jeżeli dolegliwości nie ustąpią po miesiączce, wskazana będzie konsultacja z lekarzem, w pierwszym rzędzie z ginekologiem. Pozdrawiam serdecznie!