Krwawienie podczas stosowania plastrów antykoncepcyjnych

Witam! Od prawie roku stosuję plastry antykoncepcyjne Evra. Nigdy nie pojawiły się u mnie żadne dolegliwości z tego powodu. Ostatnio miałam okres 25 stycznia i zakończył się 29 stycznia. Przedwczoraj tj. 6 lutego pojawiło się plamienie na brązowo, co zignorowałam uważając to jako "resztki z miesiączki". 7 lutego krwawienie było większe, również ze skrzepami i pojawiły się bóle brzucha. Wybrałam się do ginekologa, który po zbadaniu mnie nie potrafił powiedzieć, co mi jest - mogłabym mieć zapalenie przydatków, ale tkliwość przy badania była stanowczo za mała. Przepisał mi tabletki na poprawę krzepnięcia krwi (Cyclonamine) oraz czopki doodbytnicze przeciwzapalne (Diclofenac). Dzisiaj pojawiły się dodatkowo mdłości oraz biegunka, a krwawienie nie ustało. Lekarz nie przeprowadził żadnych badań dodatkowych typu USG. Czy to może być nadżerka? Ciąża? Co może mi być, jeśli lekarz nie potrafił postawić diagnozy? Jestem dość zmartwiona, może powinnam ponowić wizytę i zażądać badania USG?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W takiej sytuacji z pewnością powinna Pani ponownie udać się do ginekologa, a on sam na pewno będzie chciał wykonać USG. Trudno z całkowitą pewnością powiedzieć co jest przyczyną tego krwawienia, prawdopodobne jest zapalenie przydatków (być może dopiero rozwija się ono w czasie). Nadżerkę lekarz zobaczyłby w badaniu ginekologicznym, poza tym nie dawałaby ona takich dolegliwości. Co do ciąży to wydaje się być to mało prawdopodobne, ale dla pewności mogłaby Pani wykonać test ciążowy (w ciąży pozamacicznej mogą występować silne, długie krwawienia a 100% metod antykoncepcji nie ma). Tak więc skoro dolegliwości nie ustępują, a wręcz pojawiają się nowe proszę ponownie skonsultować się ze swoim ginekologiem. Pozdrawiam!