Krwawienie w okresie połogu

Witam serdecznie! Zwracam się do Państwa z pytaniem, gdyż wizytę u lekarza mam dopiero za tydzień, a jestem wyraźnie zaniepokojona. 15 września urodziłam drogą cesarskiego cięcia dziecko. Przebieg operacji był prawidłowy, przez kilka dni czułam się bardzo obolała. Leżałam w szpitalu 6 dni (ze względu na żółtaczkę synka). W tym czasie przez jakieś trzy dni miałam dość obfite krwawienia, które stopniowo przechodziły w śluz zabarwiony krwią. Z czasem wydzielina zaczęła zmieniać konsystencję na bardziej śluzową i kolor na brązowawy. taka wydzielina była do końca trzeciego tygodnia połogu. Przez ostatnie dwa dni w zasadzie już nie plamiłam. Niestety w dniu dzisiejszym rano na wkładce pojawiła się żywoczerwona krew kolorem zbliżona do miesiączki. Nie było jej dużo ale się trochę zaniepokoiłam. Czy jest to objaw normalny czy powinnam się zgłosić wcześniej do lekarza? Brzuch mnie w zasadzie nie boli. Czuję tylko niewielki dyskomfort (tak jakby ktoś lekko naciskał mi na podbrzusze - ale nie jest to bolesne). Nie mam też gorączki ani innych niepokojących objawów. Nie zaobserwowałam również żadnych skrzepów. Proszę o poradę. Dodam, że karmię dziecko na zmianę częściowo butelką (mleko modyfikowane) i częściowo piersią.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Nie, sama zmiana charakteru i obfitości krwawienia nie jest niepokojąca. Przebieg krwawienia podczas połogu nie musi być książkowy. Może to być związane np. ze zmniejszeniem częstości czy długości karmienia piersią. Może Pani spokojnie się jeszcze poobserwować. Jeśli wystąpi gorączka, silny ból w podbrzuszu, wydzielina z dróg rodnych o brzydkim zapachu lub też krwawienie będzie bardzo obfite (bardziej niż w pierwszych dniach po porodzie)- wtedy należy zgłosić się do ginekologa. Jeśli te objawy nie będą występowały, to nie ma powodu do obaw. Pozdrawiam serdecznie!