Krwawienie w środku cyklu - czy mam powody do obaw?

Witam ;), mam problem: okres miałam 27 września, skończył mi się 1 października i dzisiaj, 10, znowu pojawiło się skąpe krwawienie, zupełnie jak w pierwszym dniu normalnej miesiączki.
Mam 21 lat i nigdy wcześniej tak nie miałam - brzuch boli mnie podobnie jak w trakcie okresu, ale mniej intensywnie. Co może być przyczyną tych krwawię? Czy istnieje ryzyko zajścia w ciąże (współżyłam 5, 6 i 7 października)? Dodam jeszcze, że nie biorę żadnych leków ani tabletek antykoncepcyjnych. Z góry dziękuję za odpowiedzi ;)

21 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie.

U zdrowej, prawidłowo miesiączkującej kobiety może wystąpić małe krwawienie w połowie cyklu, którego powodem jest owulacja. Czasem jednak powód jest inny. Niekiedy krwawienie międzymiesiączkowe przypomina normalne miesiączkowanie.

Niezależnie od wielkości plamienia między miesiączkami - należy zgłosić się do ginekologa. Nie wolno bagatelizować takich objawów. Przyczyną mogą być mięśniaki, polipy szyjki macicy. Krwawienie może być powodem raka szyjki lub trzonu macicy. Rzadko się to zdarza, ale nie można tego wykluczyć. Stosowanie wkładek sprzyja krwawieniom międzymiesiączkowym, sprzyja temu również stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Jeśli doszło do współżycia seksualnego prawdopodobieństwo zajścia w ciążę występuje zawsze, nawet jeśli używane były środki antykoncepcyjne.