Krwawienie w środku cyklu: dlaczego?

Witam! Mam 21 lat i od 4 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. W zeszłym miesiącu zapomniałam wziąć ostatniej z opakowania. Mój ginekolog poradził mi, żebym po prostu nic nie robiła i po 7 dniach zaczęła nowe opakowanie. Miesiączkę miałam normalną i dość bolesną.W tym miesiącu tabletki brałam regularnie, zdarzały mi sie wymioty, ale następowały one po upłynieciu 12 godzin od wzięcia tabletki. Dzisiaj wzięłam 14 tabletkę. Wczoraj rano przy podmywaniu zauważyłam, że moje upławy są zabarwione krwią, ale przez cały dzień nic nie zauważyłam na bieliźnie. Dzisiaj po południu zauważyłam, że moja bielizna jest ubrudzona ciemną krwią. Co to może być? Czy to ciąża? Dodam, że od 1 lutego jestem na diecie niskokalorycznej i od tego czasu schudłam ok. 5 - 6 kg. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam! K.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powodem wystąpienia plamień może być stosowana przez Panią dieta, a dokładniej jej wpływ na wchłanianie się tabletek antykoncepcyjnych. Niestała podaż hormonów, związana z zaburzeniem wchłaniania się ich z tabletek, może powodować złuszczanie się endometrium poza 7-dniową przerwą. Jest to szczególnie prawdopodobne, jeśli stosuje Pani środki przeczyszczające, które przyspieszają pasaż jelitowy.

Oczywiście należałoby też wykluczyć ciążę. Proszę wykonać test ciążowy i najlepiej powtórzyć go po tygodniu. Nawet przy regularnym stosowaniu tabletek, bez wymiotów i biegunek, zdarza się poczęcie. Częste wymioty natomiast mogą nie być obojętne jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji doustnej.

Krwawienia, które Pani opusuje, na pewno wymagają konsultacji a gabinecie ginekologicznym. Radzę umówić się na wizytę do lekarza, który zbierze z PPanią dokładny wywiad i zbada Panią,by wykluczyć inne możliwe przyczyny Pani dolegliwości, jak nadżerka szyjki macicy, polip czy infekcja w obrębie dróg rodnych.

Pozdrawiam serdecznie!