Krew z nosa u dziecka

Witam, mój synek ma 2 latka. W wynikach z rozmazu HTC wynosi 33.8 MCV 77.9. To mnie mocno niepokoi. Kilka razy leciała mu krew z nosa, ale udaliśmy się do laryngologa i twierdzi że krew z nosa u dziecka to często występujące zjawisko. Podaję wyniki reszty badań: wbc 7,76 NEUT% 24.1 LYMPH% 64.6 MONO% 7.1 EOSYNO% 3.0 BASO% 1,2 NEUT# 1.63 LYMPH# 4.37 MONO# 0.48 EOSYNO# 0.2 BASO# 0.1 RBC 4.34 HGB 11.9 HTC 33.8 MCV 77.9 MCH 27.4 MCHC 35.2 RDW-CV 12.7 PLT 305 PDW 10.5 MPV 9.5 P-LCR 21.4 PCT 0.290 synek miał w okresie od pół roczku do roku przepisane żelazo, ale to chyba nie zdaje za bardzo egzaminu albo nasza pani Doktor po prostu się nie zna na rzeczy, nie zleca niektórych badań, sami o ile to możliwe robimy na swój koszt co 3,4 miesiące morfologię. Proszę o konsultację w sprawie interpretacji tych wyników, bo naprawdę jestem mocno nimi zaniepokojona. Czy krew z nosa u dziecka nie jest czymś bardzo groźnym? O ile to możliwe proszę o wytłumaczenie maksymalnie jak najszczegółowiej. Z góry dziękuję. Pozdrawiam

Witam serdecznie! Normy morfologii krwi u dzieci są inne niż u osób dorosłych (dla których przewidziane są normy podane na wyniku badania krwi z laboratorium). Wyniki badania krwi synka mieszczą się w przewidzianych dla jego wieku normach. U dzieci w tym wieku wartości hemoglobiny powinny wynosić >11 g/dl, a wartości MCV > 70. W rozmazie krwi z kolei u dzieci w tym wieku jest fizjologiczna przewaga limfocytów - odwrotnie niż u osób dorosłych (przewaga granulocytów). Dopiero około 8-10 roku życia morfologia krwi zaczyna odpowiadać wartościom przyjętym u dorosłych. Co do krwawień z nosa to faktycznie jest to dość częsta, ale na szczęście niegroźna przypadłość u dzieci. Najczęściej wynika z przesuszenia śluzówki nosa - czemu sprzyjają częste infekcje, suche powietrze w domu itp. Warto nawilżać nos stosując roztwór soli morskiej 3-4x dziennie, warto także zainwestować w nawilżacz powietrza. Pozdrawiam