Krwiak w czasie ciąży - czy istnieje ryzyko poronienia?

Witam, wykryto u mnie krwiaka, w 8 t.c. był dużo większy od płodu. Dostałam 3x2 D*** i C***. Po 10 dniach (10 t.c.) przy kontrolnym usg krwiak nie zmniejszył się, wciąż jest dużo większy od płodu (płód ma 27 mm). Na szczęście płód rozwija się prawidłowo, a krwiak jest umiejscowiony z drugiej strony jego zagnieżdżenia. Lekarz nie zlecił żadnych badań, mam dalej zażywać przepisane środki. Nie mam też ciągle założonej karty ciąży. Czy powinnam zrobić dodatkowe badania? Lekarz nastraszył mnie mówiąc, że przy tak dużym krwiaku może dojść do poronienia. Kolejne badanie za 10 dni.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Krwiaki pozakosmówkowe występują nawet w 25% ciąż. Zdecydowana większość ulega całkowitemu wchłonięciu do 20 tygodnia ciąży (inne niestety kończą się samoistnym poronieniem). By tak się stało trzeba przestrzegać zaleceń lekarza i nie forsować się zbytnio. Nie oznacza, to że powinna Pani całe dni leżeć w łóżku, ale odpoczynek jest jak najbardziej wskazany. Zaordynowane leczenie, jak i częstość kontroli są zgodne z wytycznymi.
Jedynym badaniem, które powinna mieć stale wykonywane jest badanie USG, dlatego postępowanie lekarza w tej kwestii jest słuszne.
Nie rozumiem jednak, dlaczego do tej pory nie ma Pani założonej karty ciąży. Książeczkę tę zakłada lekarz ginekolog podczas pierwszej wizyty ciężarnej. Myślę, że najlepiej będzie zapytać lekarza wprost, dlaczego do tej pory tego nie zrobił i zażądać jej założenia.

Pozdrawiam